Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
31.08.2021
Vážení zákazníci, rádi bychom Vás informovali, že oční ordinace Eiffel optic v Bělehradské ulici se bude 10.9.2021 stěhovat do oční ordinace v Ječné 6 na Praze 2. V případě dotazů nás kontaktujete na tel.: 224 913 173 nebo 222 512 668. Těšíme se na Vás!
TOPlist

Zimní cesty za sluncem

Publikováno dne 04.10.2016 od Karolína Arnoštová

Ne všichni vnímají příchod zimy s nadšením a těší se, jak si pěkně postojí ve frontách na vleky v horských střediscích, nebo jak krásně jim sůl sypaná na městské chodníky zničí další pár bot.

A tak se někteří z nás rozhodnou nalézt alespoň na chvíli útočiště v krajinách, kde není ani v zimě o slunce nouze, a kde se mohou nechat omývat teplým mořem, lehnout si na vyhřátý písek a na chvíli zapomenout na starosti i nevlídné počasí doma. Jednou ze zemí, kde našinci čerpají¨v zimních měsících energií – je Thajsko. Je to země nádherných historických památek, bělostných pláží, tisíců ostrůvků, krásných hor a neproniknutelných džungli a v neposlední řadě také výborně kuchyně. A je to právě Thajsko, které si většina českých turistů vybere pro svou první cestu za exotikou. Tahle země totiž nabízí vše, po čem jen turista touží, a pokud máte oči otevřené, nemůže vás zklamat. Thajsko je země exotickou, a to v plném slova smyslu. Příroda, památky, kuchyně, lidé, způsob života a přemýšlení, ale hlavně náboženství. Z toho všeho dokáže Thajsko namíchat kouzelný a silný koktejl.

Thajsko se od České republiky velmi liší, a to ve všech směrech. Proto je dobré se ještě před cestou informovat o tamních zvycích, abyste se – byť neúmyslně – nedopustili prohřešku proti slušnému chování a nebyli nezdvořilí. Pro cestu do téhle nádherné země byste měli vědět tří zásadní věci: V Thajsku je nedotknutelný král a jeho rodina a samozřejmě Buddha. Jejich urážka je totiž trestným činem. Měli byste také vědět, že křikem a vztekáním tady na nikoho nezapůsobíte a zároveň ničeho nedocílíte. Své případné neomalené manýry zanechte raději už v Praze na letišti.  

Rušná města, tiché pláže

Projet celé Thajsko během jediné cesty je nemožné a chcete-li zemi důkladně poznat, zabere to spoustu času. Přesto je možné i během jedné návštěvy zhlédnout mnoho zajímavých věcí. Prvním cílem většiny turistů bývá Bangkok. Říká se mu také Benátky východu, leží totiž na naplavených březích řeky Chao Phraya. Bangkok je směsicí luxusních rezidencí, tržišť, rušné dopravy, ale také krásných buddhistických chrámů, ze kterých sálá klid a pohoda. Mezi nejnavštěvovanější místa hlavního města Thajska patří například staré královské město, královský palác a chrám ležícího Buddhy nebo čtvrť Dusit. Kdo miluje nákupy, určitě by neměl vynechat náměstí Siam a exotikou provoněný plovoucí trh Damnoen Saduak. Dalšími hojně navštěvovanými městy, od Bangkoku sice hodně vzdálenými, jsou například Chiang Mai a Chiang Rai.

Thajsko omývají vlny indického oceánu i Pacifiku, a tak nabízí nepřeberné množství krásných pláží. Většina zájezdů cestovních kanceláří nabízí například letovisko Pattaya. Ve svém živlu tady ale budou milovníci rušného nočního života, barů, klubů a nákupů. Jeho nespornou výhodou je také fakt, že se odtud bez problému a rychle dostanete například do Bangkoku a ostatních známých historických měst. Kdo ale přeplněným letoviskům neholduje a nemá radost ani ze společnosti rozjařených německých turistů, může si vybrat některý z mnoha klidných ostrůvků, které Thajsko nabízí. Podle cestovatelů jsou v tomto směru favority ostrovy Koh Samui, Thi Phi nebo Koh Saimet.

Země vůní a úsměvů

Mnoho lidí se do Thajska zamilovalo pro jeho jedinečnost, vůní, pohostinnost a atmosféru. Ani gurmáni nezůstanou ošizeni. Thajská kuchyně je opravu výtečná a kromě toho se suroviny pod rukama mistrů thajské kuchyně mění v malá umělecká díla. V Thajsku se zkrátka najde něco pro každého. Můžete navštívit džungli deštného pralesa, domorodé vesničky na hornatém severu, krajinu rýžových polí nebo tropické ostrovy plné palem. I obrovská metropole Bangkok má i přes nepřetržitý chaos svůj šarm a exotické kouzlo, kterým si vás získá. Samotní Thajci jsou velmi přátelští a příjemní lidé a země úsměvů se Thajsku neříká bez důvodu. Chcete-li být svědky nádherných thajských slavností, které jsou většinou spjaty s buddhistickými a bráhmanskými rituály, určitě nějaký zažijete. Těch se totiž v Thajsku pořádá každý měsíc nespočet.

Donedávna bylo Thajsko spojováno zejména se sexuální turistikou a vysokými tresty za pašování drog, což je ovšem velice nespravedlivý obraz téhle překrásné země.

Kdy vyrazit?

Thajské počasí je velmi bouřlivé, s raketově stoupajícími teplotami a množstvím hustých lijáků. Proto je dobré vědět, kdy se vydat na cestu, aby vás nezaskočilo dlouhé období dešťů.

Naopak horko, které zde panuje od března do července, může být pro našince opravdu nesnesitelné. Pokud cestujete na sever, jsou nejlepší měsíce pro návštěvu od poloviny listopadu do prosince, a pokud vaše cesta míří na jih, je nejlepší zvolit dobu od března do května. V těchto měsících sice velká města, letoviska i památky praskají ve švech a Thajsko každoročně navštíví kolem šesti milionů turistů, přesto si v téhle okouzlující zemi můžete bez problémů najít i svůj klidný tichý kout.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist