AKTUÁLNĚ 19.09.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
31.08.2020
Naše pobočka v OC Galerie Teplice je uzavřena. Rádi Vás přivítáme na pobočce v SC Olympia Teplice, kde je také možné si vyzvednout Vaše hotové zakázky. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201. Děkujeme za pochopení. Eiffel optic
TOPlist

Zázrak jménem zrak

Publikováno dne 01.10.2016 od Karolína Arnoštová

Osmdesát procent všech informací vnímáme zrakem, je to pro člověka smysl nedůležitější. Potvrdili nám to všichni, které jsme na ulici oslovili, ztráta zraku by pro ně byla nejhorší.

Zrak je zaměřen především na vnímání kontrastu, tím i kontur. Dovoluje vidění kontur předmětů, jejich vzdálenost a významně se podílí na orientaci v prostoru. Smyslovým orgánem je oko neboli oculus, které je složeno z oční koule a přídatných orgánů. Vlastní světločivná vrstva oka, sítnice, obsahuje fotoreceptory, vysoce specializované světločivé buňky, tyčinky a čípky. Ty jsou zanořeny v pigmentovém epitelu, který zajišťuje jejich výživu a světelnou izolaci. Člověk má v každém oku přes sto milionů světločivých buněk. Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů. Světlem si pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál neboli vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku. Část rodopsinu, tzv. retinal, je derivát vitaminu A. Při jeho nedostatku se zpomalí adaptace na tmu, kdy je nutná syntéza většího množství pigmentů a výsledkem je šeroslepost.

K dokonalosti zrakového vnímání jsou nezbytné části oka tvořící jeho optický systém, což je rohovka, komorová voda, čočka a sklivec, který soustřeďuje paprsky tak, aby jejich ohnisko bylo na sítnici. Při poruše akomodace se na sítnici nemůže vytvořit ostrý obraz a výsledkem jsou refrakční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Zraková ostrost je schopnost odlišit dva body v prostoru. Závisí na schopnosti optického aparátu zaostřit na sítnici, ale také na průhlednosti oka, intenzity osvětlení a hustotě a zapojení fotoreceptorů v daném místě sítnice. Minimální zorný úhel ve žluté skvrně, kde je největší množství čípků, je jedna úhlová minuta, zatímco vzdálenost obrazů na sítnici je pak pouhých pět úhlových minut, mezi dvěma podrážděnými světločivými buňkami je jedna nepodrážděná. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist