Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Za historií brýlí

Publikováno dne 04.10.2016 od Karolína Arnoštová

Brýle jsou dnes nedílnou součástí našeho života a zároveň nezbytným módním doplňkem. Pryč jsou doby, kdy byli „brejlouni“ na základní škole terčem posměchu téměř všech spoluáků.

Nevzhledným obroučkám „na předpis“ už naštěstí dávno odzvonilo a dnes nabízejí optiky široký sortiment brýlí různých barev, tvarů i materiálů. Ale cesta obrouček i čoček k podobě, jakou známe dnes, byla dlouhá, a také brýle prošly složitým výbojem a mají svou zajímavou historii.

Problémy s očima nejsou jen „výdobytkem“ moderní civilizace, a potížemi se zrakem trpěli už naši dávní předkové. Dokonce i římský krutovládce Nero si prý při sledování gladiátorských zápasů přikládal k oku vyleštěný smaragd.

Básník, filozof a dramatik Seneca se zase údajně snažil usnadnit si čtení pomocí skleněné koule naplněné vodou. Tyto informace jsou však historicky podložené a první písemné zprávy o pomůcce, která umožňovala číst drobná písmenka, se datují do 13. stolení. O sto let později používali Španělé zabroušenou čočku jako pomůcku při čtení, ta byla však výsadou jen bohatých vrstev. Až v 17. stolení se už objevují první skla pro korekci na dálku. V tento okamžik už chyběl jen krůček k vynálezu skutečných brýlí.

Brýle na tkaničku

Benjamin Franklin, vynálezce prvního bleskosvodu, objevil v roce 1780 bifokální čočky, které se mohly použít jak na dálku, tak i nablízko. První brýle ale měly ještě hodně daleko do elegantních módních doplňků, jak je známe dnes. Obroučky se vyráběly nejdříve z kostí, následovala rohoviny a různé kovy. Předchůdce klasických brýlí, lorňon, se musel u očí přidržovat jednou rukou, a tak výrobce přemýšleli, jak brýle fixovat. Vznikaly tehdy docela kuriózní nápady. Skla se buď uvazovala ke kloboukům, nebo se připevňovala pomocí skřipce na nos. Brýle se také přivazovaly stužkami přes zátylek, nebo se na jejich konce připevňovala závažíčka. Později se objevili první pevné stranice, které přítlakem držely po straně hlavy. Brýle, které pak samy držely za ušima pomocí dnes už známých „nožiček“, přišly na trh až roku 1793.

Nejen pro učence

Výroba brýlových skel byla zpočátku velmi nedokonalá, obrat k lepšímu nastal teprve začátkem 19. Století. A jakmile přestaly být brýle doménou učenců, začaly doslova dobývat celou Evropu. V této době také dochází k výraznému zkvalitnění brýlových čoček. K nám do českých zemí se brýle dostaly z Německa. Prodávali je podomní obchodníci a až později vznikaly obchůdky při dílnách, kde se vyráběly.

Teprve dvacáté století přineslo radikální rozvoj oční optiky a výběr na trhu jak do krásy, tak do kvalit skel i obrouček je opravdu veliký.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist