Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
03.10.2020
Požádejte svého zaměstnavatele o příspěvek na brýle z fondu FKSP. Momentálně na všech našich provozovnách probíhají různé slevové kampaně jak na obruby tak i na dioptrická skla (fakturu není možné uplatnit na e shop a dárkové kupóny).
TOPlist

VÝLET S OPTICA MÓDOU DO KUTNÉ HORY

Publikováno dne 03.10.2016 od Karolína Arnoštová

Letní měsíce lákaly především k návštěvám hradů a zámků, které se však úderem podzimu většinou na zimní sezonu uzamykají. Jsou ale památky, které jsou přístupné celoročně a kam se dá uskutečnit celodenní výlet v každé roční době. Nechte se zlákat k cestě do bývalého hornického města, které se pyšní nádhernými památkami.  

Kutná Hora je bývalé hornické město pyšnící se unikátním souborem staveb. Právě proto je zapsané na seznam památek UNESCO. Do krásného historického města si můžeme udělat výlet vlakem. Protože hlavní nádraží je relativně vzdálené centru města, je lepší vystoupit ve stanici Kutná Hora-město. Vydáme se Nádražní ulicí a Městskými sady okolo říčky Vrchlice a vystoupáme k sídlu českých králů, Vlašskému dvoru z přelomu 13. a 14. stolení. Dnes zde najdeme mincovnu, bývalé reprezentační prostory a výstavu útrpného práva ve sklepení, ale ta je svým rozsahem tak minimální, že vstupné za tuto expozici je téměř škoda vynakládat. Okolo kostela sv. Jakuba podél hradeb dorazíme k Hrádku – Českému muzeu stříbra. Původně gotický městský palác s nádvořím a věží byl postaven před rokem 1420 mistrem z okruhu stavební dvorské huti. Součástí prohlídky je také návštěva středověkého stříbrného dolu. Výlet vede dále kolem rozsáhlé Jezuitské koleje k hlavní dominantě a asi nejvýznamnější stavbě v Kutné Hoře, Chrámu sv. Barbory. Chrám je unikátní dílo vrcholně a pozdně gotické architektury, jehož stavba byla zahájena před koncem 14. stolení. V interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb. Od Chrámu sv. Barbory se budeme vracet zpět okolo Jezuitské koleje. Smíškovou ulicí dojdeme podle navigačních cedulí na náměstí Národního odboje a Rejskovo náměstí, kde stojí kamenná kašna a kostel sv. Jana Nepomuckého. Z náměstí se vydáme k bohatě zdobenému měšťanskému kamennému domu, ve kterém se nachází jedna z expozic Českého muzea stříbra.

Náš okruh pokračuje přes přilehlé Václavské náměstí, z kterého odbočíme do Kollárovy ulice a projdeme na Palackého náměstí, kde stojí za zhlédnutí Muzeum alchymie s laboratoří v podzemí, Tylovou ulicí, kde stojí rodný Tylům dům s další expozicí stříbra a týkající se života J.K.Tyla, pokračujeme z kopce, zahneme doleva a ulicí Na Náměstí, kde mineme kostel Matky Boží. Rovně přes křižovatku zamíříme Masarykovou ulicí směrem k Sedleci.

Zde se nachází unikátní památka – Kostnice. Je to hřbitovní kaple z konce 14. Století barokně přestavěná Santinim. Výzdoba je tvořena téměř výhradně z lidských kostí. Unikátem je mohutný lustr, kalichy, monstrance a schwarzenberský erb. Jsou zde ostatky asi 40 000 lidí. Po cestě zpět, tentokrát k Hlavnímu nádraží, můžeme vidět Chrám Nanebevzetí Panny Marie, což byl první klášter řádu cisterciáků v Čechách. Stavba patří k vývojově nejvýznamnějším dílům české gotické architektury 13. století a je první stavbou katedrálního typu v Čechách. Na přelomu 17. a 18. století byl přestavěn Santinim v duchu barokní gotiky. V přilehlých budovách kláštera se dnes nachází Muzeum tabáku.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist