Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Vitaminy v lidském těle

Publikováno dne 06.10.2016 od Karolína Arnoštová

Lidský organismus lze přirovnat k velké chemické továrně, ve které je vše zorganizováno tak senzačně, že vědci dodnes nedokázaly některé souvislosti a mechanismy odhalit.

Je všeobecně známo, že nejdůležitější je udržovat celý organismus v rovnováze, pečovat o své zdraví a věnovat se prevenci. Zvýšenou péči o přísun vitaminům bychom měli věnovat v období chřipkových epidemií, při zvýšené fyzické, ale také psychické zátěži. Zvýšené ztráty například vitaminu C mohou vzniknout v důsledku kouření, pití alkoholu, nemoci, diety a také užívání antibiotik. Dalšími faktory, které snižují hladinu vitaminu C, jsou znečištěné ovzduší, stres a některé studie ukazují, že i hormonální antikoncepce. Symptomy, které mohou značit nedostatek vitaminu C, jsou například: zvýšená náchylnost k infekcím, špatné hojení ran a zlomenin, onemocnění srdce a cév, krvácení z dásní, krvácení z nosu, suchá a drsná kůže, chudokrevnost, vypadávání zubů a měkká sklovina, ochablost, psychické poruchy (deprese, hysterie).

Zdroje vitaminu C najdeme v potravinových doplňcích. Z rostlinných zdrojů je na vitamin C velmi bahatý šípek, dále např. citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi a brusinky.

Ochránce organismu

Vitamin C je důležitý antioxidant, který chrání organismus před rozvojem volných radikálů a podílí se na posílení imunitního systému. Zvyšuje vstřebávání železa, a tak může být podporou prevence chudokrevnosti. Též chrání před poškozením zraku – oční tkáň je velmi náchylná k poškození volnými radikály a k oxidaci, potenciálně způsobující šedý zákal.

Pojmy z medicíny

Avitaminóza – je chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitaminu.

Hypovitaminóza – je chorobný stav způsobený částečným nedostatkem určitého vitaminu. Jedná se o lehčí formu avitaminózy. Hypervitaminóza u vitaminu C nebyla dosud zjištěna – přebytek se vyloučí ledvinami.

Antioxidant – je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.

Volné radikály – skupina atomů nebo fragmenty molekul nesoucí na vnější slupce nepárový elektron, který jim propůjčuje vysokou chemickou reaktivitu.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist