EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 01.06.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Vitamin A pro krásnou pleť i zdravý zrak

Publikováno dne 30.09.2016 od Karolína Arnoštová

Každý z nás ví, že vitaminy jsou nezbytné pro správnou činnost našich orgánů. V našem těle plní funkci katalyzátorů při biochemických reakcích, díky čemuž můžou v těle probíhat procesy vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a naším organismem.

Ale co to vlastně vitaminy jsou? Vitaminy jsou esenciální látky, které při jídle automaticky dodáváme našemu tělu. Podle skladby našeho jídelníčku lehce zjistíme, zda je množství vitaminů dostatečné, či nikoli. Dnešní doba je velmi hektická a uspěchaná, v jídle se často odbýváme a málokdy přemýšlíme nad jeho složením. Proto mnozí z nás dávají zelenou preparátům, které tělu dodají nezbytně nutné množství vitaminů.

V letních měsících se opět začíná mluvit o důležitosti vitaminu A. Jeho význam spočívá zejména v ochraně organismu před volnými radiály. Vitamin A patří mezi významné antioxidanty. Ty v našem těle bojují s tzv. volnými radiály, které vznikají ve tkáních díky zánětům, únavě, ale i díky působení UV záření na náš organismus. Dostatek vitaminu A také snižuje pravděpodobnost výskytu rakoviny. Téměř každý z nás zažil nepříjemné spálení pokožky, způsobené nedostatečnou ochranou kůže před slunečními paprsky. Tato poranění se nemusí na první pohled zdát významná, ale v některých případech se mohou stát spouštěcím mechanismem závažnějších onemocnění kůže. Potřebné množství vitaminu A v tělo dokáže ochránit buňky před rakovinou kůže.

Vitamin A také úzce souvisí i se zrakem a jeho správnou funkcí. Jedna forma vitaminu A, tzv. retinal je součástí očního barviva rodopsinu, který je obsažen v sítnici a je velmi citlivý na světlo. Nedostatek vitaminu A má za následek pomalu obnovu rodopisu, jehož nízké množství v sítnici způsobuje zhoršené vidění za šera, vede k poruše nám známé jako šeroslepost. Pokud tělo vitamin A dlouhodobě schází, naše oči se nepřiměřeně namáhaní, a může tak dojít nejen k již zmíněné šerosleposti, ale i nepříjemné chronické suchosti oka. Oba popsané stavy je nutné okamžitě řešit. Rovnice je jednoduchá: užíváním vitaminu A zlepšíme naše obtíže. Ale pozor, vitaminem A se můžeme lehce předávkovat. Nadužívání vitaminu A může mít i karcinogenní nebo mutagenní účinky. Proto raději dejte přednost preparátům, které obsahují beta-karoten nebo provitamin A. Až v našem těle, konkrétně v tenkém střevě, proběhne přeměna beta-karotenu na samotný vitamin A. Beta-karoten tedy můžeme užívat bez obav o své zdraví. Beta-karoten blahodárně působí na naši pleť i zrak a kvalitní sluneční brýle by se tedy měly stát naším nerozlučným společníkem nejenom v létě.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist