AKTUÁLNĚ 20.10.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
01.10.2020
Přijmeme Asistenta/tku prodeje pro naše prodejny v Praze a Brně s aktivním přístupem k zákazníkovi. Náplní práce je prodej brýlí. Nezkušené v optice zaučíme. Nástup možný ihned. Zasílejte aktuální fotografii a životopis na adresu inzerat.cz@eiffeloptic.cz
TOPlist

Víno jako lék

Publikováno dne 18.10.2016 od Karolína Arnoštová

Tato informace zajisté nepotěší zaryté abstinenty, ale historie hovoří naprosto jasně, a to ve prospěch vína. Už staří Egypťané totiž znali léčivé účinky vína a ani Řekové nezůstali pozadu. Například sám Hippokrates, zakladatel moderní vědecké medicíny, je doporučoval na snížení tělesné teploty. A právě ve starověkém Řecku na ostrově Kos byla založena první lékařská škola, kde se vyučovalo – co jiného než léčba vínem.

Víno se užívalo například při nachlazení nebo při zažívacích potížích. Z hroznové šťávy se také vyráběly masti na odstranění kožních nemocí. Ve středověké léčitelské literatuře můžeme najít spoustu předpisů, které využívají tento nápoj jako léčebný prostředek. Na počátku 15. století napsal francouzský lékař první lékařskou knihu o víně. V našich zemích byly dokonce až do roku 1892 některé druhy vína na lékařský předpis. Víno mimo jiné sloužilo i jako výborný prostředek pro rozpouštějí například léčivých bylin, 20. století však už neposkytovalo vínu v medicíně tolik místa a postupně jej vytlačily léky, které se začaly díky rozvoji chemického průmyslu vyrábět synteticky v továrnách.

Tajemný lékař z hor

Mohlo by se tedy zdát, že víno ztratilo v léčení nemocí svůj význam, ale opak je pravdou. V současné době, kdy se lidé vracejí zpět k přírodním receptům prověřeným staletím, si víno našlo opět své místo. Například révové víno v kombinaci s bylinkami může i dnes nabídnout mnoho účinků prospěšných našemu zdraví. Víno je samozřejmě vyrobeno podle nových receptur, které odpovídají dnešní době a zákonům. Přesto si stále udržuje svou přírodní kvalitu. Výrobou medicinálního vína se zabývá například firma Kilt, která navazuje na odkaz slavného doktora Kittela. Kdo to vlastně byl? Jan Josef Antonín Eleazar Kittel byl slavný lékař a léčitel, který žil v 18. Století na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Přijímal pacienty z Vídně, léčil pražské šlechtice, ale staral se samozřejmě i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. Lidé si prostě před dvě stě padesáti lety nedovedli v hlavě srovnat jeho lékařské úspěchy, a tak tam, kde chybí rozumné vysvětlení, mají téměř neomezený prostor mýty a legendy. A tak se o tajemném umění doktora Kittela vyrojilo hned několik, například o hejnech havranů, čarodějných knihách a létajícím plášti.

Zdraví z přírody

Ale zpátky do současnoti. Stěžejním výrobkem firmy Kitl je Kitl Šláftruňk, který navazuje na tradici medicinálních vín, která se v minulosti hojně používala, avšak dnes jsou téměř zapomenuta. Kitl Šláftruňk se vyrábí podle tajného předpisu z révového vína, sedmi bylinek na uklidnění (meduňka lékařská, konopí seté, oves setý, lípa obecná, citroník pomerančový sladký, mařinka vonná a magnolka čínská) a hroznového moštu. „Při výrobě se snažíme co nejvíce zachovat jeho přírodní a zdraví prospěšný charakter, neobsahuje proto žádná umělá barviva, sladidla nebo řepný cukr“, říká jeho výrobce Jan Vokurka a dodává: „Nápoj nabízíme na variantách Rudý a Zlatý, liší se od sebe použitým vínem a poslední tajnou, osmou bylinkou.“ Celkový obsah alkoholu tohoto medicinálního vína je 10% a měli byste také vědět, že se nejedná o běžné víno.

Zklidní a uvolní

Nejlépe si Šláftruňk vychutnáte pěkně vychlazený anebo naopak ohřátý ve vodní lázni (pozor, nesmí projít varem!) a třeba i lehce dochucený medem, i když Kitl Šláftruňk, jak už jsme se zmínili, není obyčejné víno, přece jen alkohol obsahuje, a tak by se rozhodně neměl užívat v kombinaci s jinými léky a samozřejmě ani s dalšími alkoholickými nápoji, Užívá se po lžičkách, a protože má zklidňující a uvolňující účinky, doporučuje se užívat těsně před spaním pro dobrou a klidnou noc. Dokladem toho, že Kitl Šláftruňk je opravu kvalitní produkt, je také to, že na podzim loňského roku byl oceněn Libereckým krajem jako Výrobek roku.

Z kuchyně firmy Kitl ale nepochází jen Šláftruňk. Vzniká zde také voňavá Kittelova medovina s propolisem, která spojuje unikátní vlastnosti květového medu a propolisu. Dalším produktem je i Bylinný likér doktora Kittela, který je vyroben z jemného lihu a speciální směsi bylin a koření. Můžete si vybrat mezi silnou dvaceti nebo dokonce čtyřiceti procenty alkoholu. Vinné výrobky zahřejí i zchladí, ale co je hlavní – pomáhají.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist