Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Vánoce ve světě

Publikováno dne 18.10.2016 od Karolína Arnoštová

Kapr nebo řízek, bramborový salát a cukroví – to jsou nezbytné atributy našich českých Vánoc. Bez těchto pochoutek si snad ani nejhezčí svátky v roce neumíme představit. Ale jak se říká, jiný kraj, jiný mrav; to platí samozřejmě i pro Vánoce. Podívejme se tedy, jak tráví Vánoce lidé v jiných zemích Evropy nebo na jiných světadílech a nahlédněme do jejich domů a trochu i kuchyní.

Zdaleka ne ve všech zemích „úřaduje“ o Vánocích náš starý dobrý známý Ježíšek. Například v mnoha zemích Latinské Ameriky chodí s dárky tři králové, ve Švýcarsku tajemný Monsieur Chalandé a v Itálii s nimi přilétá čarodějnice. Nizozemské děti nacházejí dárky v dřeváčcích pod stromečkem, v Peru ukládá dárky do bot, ale jen dobře vyčištěných, duch Noël přicházející nepozorován komínem. Stejno cestou se do domů dostává i americký Santa Claus přijíždějící navíc na saních s rolničkami, které táhne osm sobů. Sáně používá i ruský děda Mráz, jehož doprovází krásná Sněhurka v kožíšku ušitém z bílých hranostajů. Neměli bychom ale opomenout říci, že v islámských zemích se Vánoce nikdy neslaví.

Svátky u protinožců

Podobu a oslavy Vánoc v Austrálii ovlivnili už před více než dvěma sty lety britští kolonizátoři, a tak stejně jako v Anglii nosí australským dětem dárky Otec Vánoc neboli Father Christmas. Vzhledem k tomu, že sedmdesát procent Australanů jsou věřící, mají zde i dnes Vánoce daleko větší duchovní význam než například u nás. Pravdou ale je, že i sem se v současné době „vetřel“ americký Santa Claus.

Čekáte-li okázalou výzdobu plnou zlatých nebo barevných ozdob, budete patrně zklamáni. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček. V noci z 24. na 25. prosince pak přichází do domů Otec Vánoc a vkládá dětem dárky do punčoch pověšených na krbu nebo do povlaku na polštář zavěšeném v rohu postele.

Vzhledem k teplotním podmínkám se slavnostní vánoční tabule často přesouvá z jídelen domů na terasy, verandy, zahrady, ale také na pláže. Také vánoční menu se od toho našeho liší. Na slavnostní tabuli nejdete například mořské plody, krocana, kachnu, kuřata, těstoviny, řadu salátů, zmrzlinu, švestkový pudink, koláče a další pochoutky. Zajímavé je také to, že Australané spolu s obyvateli Nového Zélandu jsou první, kdo začínají Štědrý den slavit. Například my si na něj musíme počkat o jedenáct hodin déle.

Otec Vánoc podruhé

Jak už jsme se zmínili, také ve Velké Británii děti nedočkavě vyhlížejí Otce Vánoc – pána v červeném nebo zeleném dlouhém oděvu, který jim stejně jako australským dětem plní v noci z 24. na 25. prosince punčochy nebo povlaky od polštářů. Na dárky se mohou těšit všechny děti, které před Štědrým dnem napsaly Otci Vánoc dopis a pak jej vhodily do krbu. Co se pak s dopisy stene? Vylétnou komínem a odletí až na severní pól, kde žije právě Otec Vánoc.

Na rozdíl od našich Vánoc se v Anglii rozbalují dárky až ráno 25. prosince, a teprve poté se připravuje slavností hostina. Ta se obyčejně podává přesně v poledne. Stůl, na němž se obědvá, se doslova blýská vším zřídkakdy používaným porcelánem a křišťálovým sklem nebo stříbrnými příbory. Oběd začíná přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. chriístmas crackers (jedná se o papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek) Slavností oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Na stole také nesmějí chybět různé dezerty, mezi ně patří například švestkový pudink polévaný brandy nebo sladké koláče nadívané kandovaným ovoce. K oslavě vánoc patří také sledování tradičního vánočního projevu královny Alžběty II. 26. prosince Britové slaví tzv. Boxing Day (není zde žádná spojitost s boxem). Existuje mnoho interpretací, proč se tento den takto jmenuje. Pravděpodobně se jedná o odkaz z minulosti, kdy se právě v toto datum otevíraly kasičky z kostelů, a jejich obsah byl rozdělen mezi chudé.

Vánoce pod žhavým sluncem

Také slunnou a temperamentní Brazílii ovlivnily anglosaské země. I zde dárky nosí Otec Vánoc neboli Papa Noël, který žije – kde jinde než v Grónsku. Ale svůj tradiční dlouhý háv díky horkému brazilskému slunci odložil a převlékal se do košile a kalhot. Brazilci si potrpí na bohatou vánoční večeři, tzv. Cela de Natal (večeře Zrození). Na stole nesmí chybět nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže a obložené mísy s ovocem a zeleniny. Oddaní katolíci se obvykle účastní půlnoční vše nebo Missa do Galo. Svůj název mše získala díky kohoutovi ohlašujícímu nový den. Missa do Galo končí hodinu po půlnoci 25. prosince, věřící chodí do kostela, ale většina mše se koná až v odpoledních hodinách. Brazilci si totiž po vydatné večeři raději přispí.

Mezi vánoční dekorace zde patří i řezané květiny. V posledních letech se jí stávají i mohutné ohňostroje vybuchující na klidné noční obloze ve velkých městech, jako jsou Brasilia, Sao Paulo a Rio de Janeiro. Protože jsou Brazilci družní a veselí lidé, oslavy vánočních svátků jsou doprovázeny tancem v rytmu samby v ulicích měst a tohle veselí pokračuje až do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna. Toto datum bývá považováno za den, kdy tři moudří muži přišli obdarovat Ježíše do Betléma.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist