Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Umělé slzy

Publikováno dne 24.09.2016 od Karolína Arnoštová

Zvýšené nároky dnešního moderního a rychlého života mají často za následek různé potíže, mezi něž mimo jiné patří i symptomy unavených očí. Důležité je vědět, co tyto problémy vyvolává a jak lze příznaky unavených očí zmírnit, případně i zcela odstranit.

Unavené oči se projevují jako pocit přepracování, napětí, bolestivostí v očích. Oční potíže vznikají zatěžováním zraku, při činnostech vyžadujících zvýšenou soustředěnost. Ve stavu uvolnění oční zamrkají dvacetkrát za minutu, při četbě mrkneme jen desetkrát a při práci u počítače jen osmkrát během minuty. Dochází tak ke snížené obnově slzného filmu na povrchu oka a následně se objevují příznaky suchých očí. Termín unavené oči používají lékaři k popisu slabší Refrakční centrum eiffel optik a méně intenzivní formy závažnějšího postižení zraku suchého oka.

Co jsou suché oči?

Syndrom suchého oka je způsobený nedostatečnou produkcí, kvalitou nebo obnovou slz. Povrch oka je velmi citlivá struktura, proto potřebuje spolehlivou a nepřetržitou ochranu slzným filmem. Staří drobná nerovnováha, způsobená nadměrným zatížením, a jemný slzný film přestane zvlhčovat povrch oka.

Pokud vás při čtení pálí oči a text se vám chvílemi rozmazává, doporučují odborníci komplexní vyšetření u očního lékaře. Okamžitou a účinnou pomocí jsou umělé slzy ve formě gelových kapek, jejichž vliv přetrvává několik hodin.

Lidé postižení „syndromem suchých očí“ popisují své potíže jako pocit suchých, unavených, podrážděných, bolestivých a pálivých očí. Řada faktorů zvyšuje odpařování slz a napomáhá vzniku suchých očí, například vítr, nízká vlhkost prostředí, znečištěné ovzduší. Pro léčku suchých i unavených očí se doporučuje zvlčení očního povrchu speciálními očními kapkami, tzv. umělými slzami. Tyto metody by měly vést k minimalizaci potíží.

Desatero prevence

  1. Nenastavujte proudění vzduchu v autě do úrovně obličeje
  2. Nesedejte si proti přímým zdrojům tepla
  3. Aplikujte oční kapky před činností, které vyvolávají zhoršení příznaků
  4. Venku noste brýle s co největší krycí plochou
  5. Pokuste se pravidelně mrkat
  6. Mrkejte řádně s úplným uzavřením víček
  7. Vyhýbejte se zakouřenému prostředí
  8. Vyhýbejte se suchému a větrnému prostředí
  9. Na obrazovku počítače hleďte zpříma nebo směrem dolů
  10. Ve vytápěných a klimatizovaných místnostech používejte zvlhčovače vzduchu
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist