Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
01.10.2020
Přijmeme Asistenta/tku prodeje pro naše prodejny v Praze a Brně s aktivním přístupem k zákazníkovi. Náplní práce je prodej brýlí. Nezkušené v optice zaučíme. Nástup možný ihned. Zasílejte aktuální fotografii a životopis na adresu inzerat.cz@eiffeloptic.cz
TOPlist

Ultrafialové záření a oči

Publikováno dne 29.09.2016 od Karolína Arnoštová

O tom, že si máme slunečními brýlemi chránit oči před sluncem a ultrafialovým zářením, slýcháme před letní sezonou takřka denně. Přinášíme vám nyní vysvětlení, čím vlastně UV záření oku škodí.  

Sluneční brýle jsou užitečné dvojím způsobem. Vytvářejí zrakovou pohodu, protože se oko nemusí přizpůsobovat intenzivnímu slunečnímu záření, a zároveň do určité míry chrání před UV zářením, které může přispívat ke vzniku některých očních chorob, shodují se oční lékaři ve všech zemích světa.

Dlouhodobý sluneční svit škodí

Záleží samozřejmě na mnoha okolnostech, ale nejvíce na nadmořské výšce a intenzitě slunečního záření. Nejnebezpečnější je pobyt vysoko v horách, zvlášť v zimě za jasného slunečného dne, kdy se ultrafialových paprsků do oka dostává mnohem více, protože se jistě odrážejí od sněhu a ledu. V našem zeměpisném pásmu a nadmořských výškách obvyklých v České republice žádné aktuální poškození očí nehrozí, ale nelze vyloučit, že dlouhodobý pobyt na sluníčku – v řádu let či desetiletí – může přispívat ke vzniku změn na oční sítnici ve stáří. Samozřejmě při dalším pobytu venku, a v každém případě u moře nebo na horách a dovolené, je ochrana očí v podobě slunečních brýlí přirozenou nutností.

Hrozí oku bezprostřední nebezpečí?

Kromě toho, že mžourání je samotnému člověku nepříjemné a navíc si přidělává nepěkné vrásky, dříve nebo později může oku samotnému způsobit defekt či chorob. Dříve předpokládaný vliv slunečního záření a vznik šedého zákalu nebo prokázán. Zdá se však, že častý pobyt na slunci bez ochrany očí slunečními brýlemi může přispět ke vzniku degenerativních onemocnění spojivky. A pravděpodobně má vliv i na častější výskyt některých povrchových očních nádorů. Takže investice do kvalitních brýlí se mnohonásobně vyplatí.

Skla a samotný výběr

Příliš tmavá skla mohou být nebezpečná při prudkém přechodu ze světla do stínu, například u řidičů nebo při jízdě na kole. Vhodnější jsou spíše skla se střední intenzitou ztmavení, protože zdravé oko má poměrně vysokou schopnost přizpůsobení intenzitě osvětlení. A co říkají odborníci na barvu skel? Mají na oči vliv brýle módních barev – růžové, zelené, žluté? Mohou třeba zkreslovat barvy nebo unavovat? Určitě by hodně vadilo, kdybychom se v takových brýlích věnovali činnostem, u nichž je důležité precizní rozeznávání barev, třeba práci grafika. Jinak platí, že lidský mozek je obdařen vysokou mírou schopností přizpůsobit se barevnému zkreslení vyvolanému barevnými brýlemi. Po několika minutách už většinou nepřirozené zabarvení našeho okolí přestaneme vnímat. I lidé, kteří mají určitou korekci zraku, se mohou, respektive by se měli chránit před UV zářením. Kvalitní dioptrické brýle zakoupené ve specializované prodejně chrání před UV zářením docela dobře díky materiálu, z něhož jsou vyrobeny – všichni víme, že přes okno se člověk neopálí. Pokud se však někdo chce chránit ještě více, může si pořídit speciální skla s posílenou UV ochranou.

Co se týče obrany před viditelným slunečním zářením, to je možné regulovat skly, která se sama ztmavují podle intenzity světla. Tato fotocitlivá skla jsou dostupná pro všechny dioptrické hodnoty.

Klipy na brýle

Nasazovací klipy na brýle jsou určitě dobré, protože tlumí světlo. A vzhledem k tomu, že pod nimi jsou ještě skleněné brýle, nemusejí mít ani jinak zvlášť účinný UV filtr.

Kontaktní čočky a záření

Někteří výrobci v propagačních materiálech sice tvrdí, že jejich čočky UV filtr obsahují, ale v odborné literatuře se uvádí, že takové filtry mají jen krátkou životnost. Takže pokud chcete mít jistotu, bude lepší, když přes kontaktní čočky budete nosit ještě kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Jak vybrat

Každý si vybírá sluneční brýle hlavně podle toho, jestli mu sluší, nebo ne. Při běžném použití to asi bude hlavní kritérium. V případě, že plánujete pobyt vysoko v horách, měli byste volit brýle, které kryjí i postranní část obličeje – tedy mají obloukovitá skla nebo široké stranice tak, aby bylo UV záření blokováno, i když se odráží ze stran.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist