Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

TEST – Ověřte si své znalosti o očích

Publikováno dne 12.09.2016 od Karolína Arnoštová

Ke každé otázce v našem očním testu jsme připojili i odpověď. Na vás je posouzení, zda je naše tvrzení správné či nikoliv. Správné odpovědi naleznete na konci testu.

1. otázka: Novorozenec do dvou let nesmí podstoupit oční prohlídku.

Odpověď: Novorozenci se mohou podrobit oční prohlídce ihned po porodu. Obzvláště novorozenci v inkubátoru, kterým je dodáván kyslík, by měli projít oční prohlídkou během prvního týdne po narození. Každé dítě by pak mělo být podrobeno oční prohlídce během prvních dvanácti měsíců života.

a) správně

b) špatně

2. otázka: Když nebudu vidět dobře, tak si nechám prohlédnout oči.

Odpověď: Abychom měli zdravé oči, musíme je nechat zkontrolovat v pravidelných termínech. První kontrolu dělá dětský lékař. Další prohlídky se dělají každý rok, po čtyřicítce pak každý druhý rok.

a) správně

b) špatně

3. otázka: Šilhavost se s věkem dítěte upraví.

Odpověď: Neléčená šilhavost se neupraví a může vést až k trvalé tupozrakosti (oční lenosti). Sjíždějí-li dítěti oči, má být v jakémkoliv stáří ihned prohlédnuto. Čím dříve se začne s léčbou, tím je jeho výsledek lepší.

a) správně

b) špatně

4. otázka: Glaukom je nemoc, která by se měla brzy zjistit.

Odpověď: Protože neléčená nemoc vede k zániku zrakové ostrosti. Proto je třeba při počínající presbyopii – vetchozrakosti, aby vyšetření prováděl lékař – je třeba vyšetřit oční pozadí, stav terče zrakového nervu a změnit nitrooční tlak, případně i zorné pole.

a) správně

b) špatně

5. otázka: Glaukom je nemoc pouze starších lidí.

Odpověď: Glaukom je nemoc, která může postihnout v každém věku, dokonce i nemluvňata. S přibývajícím věkem ovšem riziko glaukomu stoupá.

a) správně

b) špatně

6. otázka: Transplantace očí není možná.

Odpověď: Dosavadní technika neumožňuje transplantaci celého oka. Oči jsou spojeny s mozkem pomocí tenkého očního nervu, který je pro vidění nezbytný a po přestřižení nesrůstá. Úspěšně se transplantuje oční rohovka a této operaci se říká transplantace rohovky.

a) správně

b) špatně

7. otázka: U starších lidí je zlepšení zraku příznakem katarakty.

Odpověď: Někteří starší lidé jsou najednou schopni číst bez brýlí a propadají iluzi, že se jim zlepšil zrak. Skutečnost je však taková, že jim to signalizuje počínající katarakt. Při kataraktu dochází k tomu, že ačkoliv před očima není překážka, začíná být vidění zamlžené. Dříve existovala domněnka, že se má katarakta odstranit až když je v pokročilém stavu. Dnes pomocí nových technologií se operace provádí co nejdříve.

a) správně

b) špatně

8. otázka: Používání počítače kazí oči.

Odpověď: Používání počítače očím neškodí. Pracujete-li však s ním dlouho nebo díváte-li se zblízka, mohou se oči unavit. Dívejte se často zepředu dozadu a nahoru a dělejte časté přestávky. Jestliže se Vám zakaluje zrak nebo se oči rychle unaví, je třeba jít k očnímu lékaři.

a) správně

b) špatně

9. otázka: Katarakta může být léčena používáním očních čoček.

Odpověď: To je moderní pověra. Kataraktu nelze léčit užíváním očních čoček. Zakalen oční čočka se dá odstranit pouze operativně. Po operaci kataraktu může zůstat velmi slabá blanka, v níž se dá pro lepší vidění laserem uvolnit okénko. Toto by se nemělo zaměňovat s operací katarakty.

a) správně

b) špatně

10. otázka: Mezi výživou a zrakem jsou těsné vazby.

Odpověď: Jako u všeho, se se týká zdraví, jsou těsné vazby i mezi výživou a zrakem. Zvláště pak u malých dětí je pro jejich rozvoj velmi důležitý bohatý přísun vitamínů a bílkovin. Mateřské mléko je jedním z nejdůležitějších faktorů pro předcházení poruchy výživy.

a) správně

b) špatně

Vyhodnocení testu: 1) b 2) b 3) b 4) a 5) b 6) a 7) a 8) b 9) a 10) a

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist