Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Tajemství zraku

Publikováno dne 22.09.2016 od Karolína Arnoštová

Zrak je smysl, který umožňuje vnímat světlo a jeho různé barvy. Pro člověka je to smysl nejdůležitější, asi 80% všech informací vnímáme zrakem.

Zrak je zaměřen především na vnímání kontrastu, a tím i kontur. Díky zraku tedy můžeme vidět kontury předmětů a jejich vzdálenost. Zrak se také významně podílí na orientaci v prostoru. Smyslovým orgánem je oko (oculus), které je složeno z oční koule a přídatných orgánů. Vlastní světločivná vrstva oka, sítnice, obsahuje fotoreceptory, což jsou vysoce specializované světločivé buňky, tyčinky a čípky. Ty jsou zanořeny v pigmentovém epitelu, který zajišťuje jejich výživu a světelnou izolaci. Řekli byste, že člověk má v každém oku přes 100 milionů světločivých buněk? Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů (např. rodopsin) na světlo.

Přenos informací

Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž se zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou ve finále k přenosu informací do zrakových center mozku. Při nedostatku retinalu (derivát vitaminu A, který je jednou z částí rodopsinu), se zpomalí adaptace na tmu (kdy je nutná syntéza většího množství pigmentů) a vzniká šeroslepost.

K dokonalosti zrakového vnímání jsou nezbytné části oka tvořící jeho nezbytné části oka tvořící jeho optický systém (rohovka, komorová voda, čočka, sklivec), který soustřeďuje paprsky tak, aby jejich ohnisko bylo na sítnici. Při poruše akomodace (přizpůsobení) se na sítnici nemůže vytvořit ostrý obraz a výsledkem jsou refrakční vady, mezi které patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus.

Jak naše oči vidí

Zraková ostrost je schopnost odlišit dva body v prostoru. Závisí však na schopnosti optického aparátu zaostřit paprsky na sítnici, ale také na průhlednosti oka, intenzitě osvětlen, hustotě a zapojení fotoreceptorů v daném místě sítnice. Minimální zorný úhel ve žluté skvrně, kde je největší množství čípků, je 1 úhlová minuta – vzdálenost obrazů na sítnici je pak pouhých 5 úhlových minut, mezi dvěma podrážděnými světločivými buňkami je jedna nepodrážděná.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist