EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 11.07.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Tajemství našeho zdraví

Publikováno dne 23.09.2016 od Karolína Arnoštová

V očích se nepřetržitě tvoří slzy, které vyživují oči a chrání před mikroby. Nedostatečná tvorby slz může vést k subjektivnímu a objektivnímu zhoršení vidění.

Slzy, které se nám náhlednou z očí, pokud se trápíme nebo cítíme bolest, mají mnoho funkcí, mezi které patří například výživa očí a jejich ochrana. Nedostatek slz nebo úplné zastavení jejich tvorby může vést až ke zhoršení vidění. Oční specialisté přikládají slzám velký význam. Hrají totiž důležitou úlohu při látkové výměně rohovky a v její průhlednosti. Prostřednictvím slzného filmu přivádějí k rohovce ze vzduchu kyslík potřebný pro její výživu. Rovněž pomáhají vyrovnávat drobné nerovnosti rohovky.

Obsahují antibakteriální látky

Slzy obsahují až 99% vody, 1% soli a 0,2-0,5% bílkovin a organické součásti, jako je glukóza, aminokyseliny a fermenty. Oproti složení krve mají podstatně méně bílkovin, některé z nich ovšem jsou obsaženy pouze v slzách. Chemické složení slz vykazuje baktericidní účinky a svým působením tedy slzy likvidují bakterie přítomné ve spojivkovém vaku. Slzné ústrojí se skládá ze slzné žlázy, přídatných slzných žlázek, umístěných v horním a dolním víčku, a také z přídatných slzných žlázek, které se nacházejí ve spojivce, slzných kanálků a slzného vaku, odkud jsou slzovodem slzy vedeny do horního nosního průchodu. Úkolem slz je omývat přední plochu oční koule a odstraňovat do spojivkového vaku vnikla cizí tělíska. Slzy se tvoří průběžně, ve spánku však jejich sekrece ustává. Naproti tomu díky psychickým, reflektorickým a zánětlivým vlivům se tvorba slz podstatně zvyšuje.

Vysychající oči jsou zdrojem útrap

Obzvláště u žen po 40. roce věku, společně s revmatismem, dochází ke zmenšené tvorby slz nebo dokonce její zástavě. Takový stav se nazývá syndrom suchých očí. Je velmi nebezpečný a škodlivý, neboť nedostatek slz vede i k vysychání očních víček, v jehož důsledku může dojít k poškrábání oční rohovky a tvorbě bolestivých erozí. Tyto obtíže mohou vést ke zhoršení vidění.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist