EIFFEL OPTIC ESHOPEIFFEL.CZ Pro ženy Pro muže Slevy a akce
Navštivte náš e-shop
Nabízíme přes 220 tisíc různých
produktů za skvělé ceny!
Osobní odběr ZDARMA
Oční ordinace
Potřebujete vyšetřit zrak?
Objednejte se do naší ordinace!
... 28 let s Vámi!
MENU

Slovníček pojmů v optice

Publikováno dne 07.10.2016 od Karolína Arnoštová

Zrak je jedním z pěti smyslů, které nám usnadňují život a díky němuž můžeme vnímat okolní svět v plné kráse. Ale i oko stárne a také podléhá vnějším vlivům. Proto je důležité neignorovat případné změny vidění a obrátit se na odborníky. V tom, jak rozpoznat případné změny zraku, vám snad trochu pomůže i náš slovníček.  

Oko je optický systém, který se velmi podobá fotografickému přístroji. Řada dědičných a vývojových faktorů může vést ke strukturálnímu nepoměru uvnitř oka. Je-li oko například příliš dlouhé nebo krátké, dopadají zaostřené sbíhající se paprsky mimo sítnici. Tato nevyváženost se může projevovat v podobě dioptrických vad.

Myopie (krátkozrakost)

Tato oční vada je nejčastější a postihuje až 30% obyvatel. Světelné paprsky se sbíhají před místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený, zamlžený obraz. Blízké objekty vidí krátkozraký člověk bez problémů, ale naopak při vidění do dálky jsou předměty rozostřené. Řecký název myopie pochází z řečtiny a znamená zavřené oči. Jedním z příznaků krátkozrakosti je totiž mhouření očí právě při ostření do dálky. Tato vada se obvykle napravuje rozptylným (-) brýlovým sklem nebo kontaktní čočkou, které upravují průběh paprsků tak, aby se znovu setkávaly na sítnici.

Hypermetropie (dalekozrakost)

Není tak rozšířená jako její „sestra“ krátkozrakost, přesto postihuje asi 10% obyvatel. U této vady se světelné paprsky naopak sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený, zamlžený obraz. Člověk musí vyvíjet zvýšené úsilí při zaostření na blízké předměty, zejména pak na čtení. Vidění na dálku mu naopak nedělá potíže. Tato vada se běžně napravuje spojným (+) brýlovým sklem nebo kontaktní čočkou, které upravují průběh paprsků tak, aby se znovu setkávaly na sítnici.

Astigmatismus

Kdo trpí touto poruchou, má problémy se zaostřením na jakoukoli vzdálenost. Na vině je nepravidelný tvar oční rohovky. Proto se také část světelným paprskům sbíhá mimo místo nejostřejšího vidění a na sítnici dopadá rozostřený, zamlžený a deformovaný obraz. Astigmatismus se může vyskytovat izolovaně nebo v kombinaci s krátkozrakostí či dalekozrakostí. Tato vada se obvykle napravuje cylindrickými brýlovými skly (cylindrické sklo lomí paprsky jen v jedné rovině) a jen obtížně kontaktními čočkami.

Aberace vyššího řádu

Nepříliš známé oční vady, takzvané aberace, jsou odchylky a nepravidelnosti optického systému oka, které mohou mít výrazný vliv na kvalitu vidění. Mohou být zdrojem významných kvalitativních zrakových obtíží (horší vidění za tmy, za šera, dvojité vidění, duchu apod.). Tyto poruchy nejdou korigovat brýlemi, kontaktními čočkami ani tradiční laserovou chirurgií.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist