Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Refrakce

Publikováno dne 29.09.2016 od Karolína Arnoštová

Refrakci je třeba objektivně zaměřit, protože subjektivní pocit nemusí být správný, jak ve své přednášce na téma „Refrakční vady a jejich výskyt v populaci“ zdůraznil doc. MUDr. Milan Anton, CSc. Všem lidem se v průběhu života mění zrak, a tyto změny mohou spolehlivě rozpoznat jen pravidelné kontroly.

Refrakce je poměr mezi lomivostí a délkou oka. V průběhu života se fyziologicky mění, a tyto změny mají určité zákonitosti. Každý člověk prochází dvěma fázemi, kdy se lomivost vzhledem k nezměněné délce oka zvýší, a dvěma fázemi, kdy se sníží. Lidé by měli pravidelně chodit na kontroly, protože když tato změna překročí hodnotu čtvrt dioptrie, musí být korigována. První hypermetropizující fáze trvá do osmi let, následuje mytizující fáze, kdy se lomivost zvyšuje, mezi dvaceti a padesáti lety dochází jen k minimálním změnám, od padesáti do šedesáti let trvá hypermetropizace a po šedesátém pátém roce nastává zase myopizace. K těmto změnám dochází u každého, liší se jen jejich míra, rozdíl může činit až dvě dioptrie. Typický problém u myopů bývá po padesátém roce, kdy dojde ke změně lomivosti a krátkozrakost se zlepšuje. Najednou vidí lépe a zbytečně silnými brýlemi si namáhají oči. Lidé si často myslí, že dobře vidí, ale nemusí to být pravda. Proto by měli pravidelně chodit na kontroly a optici by je měli upozorňovat, že je to v jejich zájmu. Pokud zákazník řekne, že vidí dobře a stávající brýle mu vyhovují a požaduje stejné brýle, odborník by se měl přesvědčit, zda je to skutečně pravda.

Tyto normální, fyziologické změny jsou pomalé a plíživé, takže si jich člověk sám nevšimne. Tím se liší od změn chorobných, vyvolaných například cukrovkou, vysokým krevním tlakem, užíváním léků nebo úrazem.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist