Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Proč vidíme barevně?

Publikováno dne 30.09.2016 od Karolína Arnoštová

Krásně blankytné nebe, sytě zelená tráva … Co vlastně způsobuje, že naše oči rozlišují barvy? Vnímání barev zajišťují v našem oku čípky. V lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické.

Zvířata však nevnímají barvy stejně jako lidé. Triochromatické vidění je i mezi primáty spíše výjimkou. Je známo, že pes je barvoslepý, ale ne úplně, vidí dobře červenou a žlutou barvu, naproti tomu ptáci vidí barvy mnohem lépe než člověk. Ptáci totiž stejně jako včely a další hmyz vnímají ultrafialové světlo. Zraková ostrost dravců a kočkovitých šelem je mnohem větší než u člověka. Existují ale i zvířata, která vnímají jenom světlo a tmu, nebo jsou úplně slepá. A jak se oči adaptují na tmu? Při snížené hodnotě osvětlení dojde k rozšíření zornice (mydriasis), tak aby se do oka dostalo co nejvíce světla. Tato činnost je automatická.

Citlivost receptorů na světlo se tak zvyšuje a probíhá syntéza rodopsinu. Protože jsou čípky méně citlivé, ve tmě přestáváme rozlišovat barvy. Oproti tomu některá zvířata, jako jsou šelmy, zvířata s noční aktivitou, žralok, ale i kráva nebo kůň, mají za sítnicí vrstvu buněk nebo vláken schopných odrážet světlo, odborně nazývané tapetum lucidum, což jim umožňuje lepší vidění i za šera. Světelné paprsky, které projdou sítnicí, se odrazí a procházejí zase zpět, tak fotoreceptory podráždí hned dvakrát. Světlo odrážené od těchto vrstev buněk je příčinou tzv. svítících očí u zvířat.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist