Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Proč vidíme barevně

Publikováno dne 23.09.2016 od Karolína Arnoštová

Vnímání barev zajišťují tzv. čípky. V lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivosti k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímají červenou, zelenou a modrou barvu zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je tedy trichromatické, které je dáno právě těmi třemi barvami. Na rozdíl od nás, lidi, živočichové barvy stejně nevnímají. Trichromatické vidění je mezi primáty spíše výjimkou. Je známým faktorem, že pes je barvoslepý – ale ne úplné, vidí dobře červenou a žlutou barvu. Kůň zase nemá čípky citlivé na zelenou barvu. Naproti tomu ptáci vidí barvy mnohem lépe než člověk. Ptáci, včely i další hmyz dokážou vnímat ultrafialové světlo. Stejně tak zraková ostrost dravců a kočkovitých šelem je mnohem větší než u člověka. Existují ale živočichové, kteří vnímají jenom světlo a tmu, anebo jsou úplně slepí.

Při snížené hodnotě osvětlen dojde k rozšíření zornice (mydriasis), aby se do oka dostalo co nejvíc světla. Citlivost receptorů a světlo se zvyšuje, probíhá takzvaná syntéza rodopsinu.

Protože jsou čípky méně citlivé, přestáváme ve tmě vidět barvy. Někteří živočichové (šelmy, zvířata s noční aktivitou, žralok, ale i kráva nebo kůň) mají za sítnicí vrstvu buněk (nebo vláken) schopných odrážet světlo. Nazývá se tapetum lucidum. Tapetum umožňuje lepší vidění za šera, protože světelné paprsky, které projdou sítnicí, se odrazí a procházejí sítnicí zase nazpět, takže mohou podráždit fotoreceptory dvakrát. Toto „odrážené světlo“ je příčinou „svítících očí“ zvířat. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist