EIFFEL OPTIC ESHOPEIFFEL.CZ Pro ženy Pro muže Slevy a akce
Navštivte náš e-shop
Nabízíme přes 220 tisíc různých
produktů za skvělé ceny!
Osobní odběr ZDARMA
Oční ordinace
Potřebujete vyšetřit zrak?
Objednejte se do naší ordinace!
... 28 let s Vámi!
MENU

Připraveni na zimu

Publikováno dne 02.10.2016 od Karolína Arnoštová

Lidé se již v pravěku začali proti zimě chránit oblékáním. Dnes však víme, že stejně jako oblékání je nutná ochrana obličeje a samozřejmě i očí. Prostě na zimu je dobr být připraven.

Oblékání s rozumem

Více tenkých vrstev látky vytvoří více izolačních vrstviček vzduchu, a tím se udělá větší teplený komfort. První vrstvy oblečení by měly být příjemné na dotek a měly by být schopny odvádět pod od těla. Materiál dalších vrstev by se měl vybírat již s ohledem na zamýšlený účel. Určitě by měly být ale zastoupeny materiály, chránicí proti větru a vodě. Na delší cesty do přírody bychom si měli oblékat pouze materiály, které jsou odzkoušené. Vlastnosti některých materiálů se mohou po namočení výrazně lišit, s čímž je třeba počítat.

Jak chránit obličej a krk

Při mrazivém počasí je nutné co nejvíce chránit povrch těla. Rukavice si vezme snad každý, ale často se zapomíná na ochranu obličeje a krku. I když jsou dnešní sportovní bundy vybaveny vysokým zatepleným límcem, je stále vhodné nosit šálu. Šály lze omotat kolem krku, ale také je lze přetáhnout přes hlavu a krk, a chránit tak dokonale celý krk a část mezi límcem bundy a čepicí. Nutné je používat na nechráněné části obličeje a rukou mastný krém. Je dobré se vyvarovat krému s vysokým obsahem vody (hydratační krém), voda na obličeji může zmrznout a podráždit pokožku.

Vítr a slunce

Když přijdou podzimní a zimní plískanice, není vítr příjemný jako v letních měsících, kdy ho nezřídka uvítáme. Vítr nízké teploty ještě výrazněji snižuje. To s sebou přináší možnost podcenění aktuální teploty. Před výletem či lyžovanou byste se měli kromě pohledu na teploměr přesvědčit, jaké jsou povětrnostní podmínky. Slunce je velmi záludná záležitost. Jeho paprsky dodávají na zem teplo, zimní krajina zalitá slunečním svitem je velmi je velmi příjemná na pohled. Ovšem sluneční paprsky přiášejí také velmi vysoké riziko možnosti poškození očí. Sluneční paprsky se totiž nedostávají do očí pouze přímým dopadem slunce, ale také odrazem od sněhu. Tím se násobí dávka slunečního záření, která působí na oči. V létě se lidé často chrání slunečními brýlemi, ale v zimě na to zapomínají. Za slunečného dne by měly být brýle stejně důležitým doplňkem jako šála či rukavice. Sněžná slepota by častým onemocněním u nezkušených zlatokopů. Místní domorodci se ale před tímto jevem chránili brýlemi z kůry stromů s vyřezanými úzkými otvory, které nabarvili načerno.

Ať si zimu užijete

Vyplatí se být na zimu připraveni, pak nás nezaskočí ani dlouhé tmavé mrazivé večery, kdy se vracíme v alkoholovém opojení z restaurace v horském středisku. Podchlazením totiž dojde ke snížení tělesné teploty. Čím menší teplota, tím rychleji organismus ztrácí teplo. Podchlazení se projevuje nezájmem, otupělostí a následně může docházet i k upadání do spánku. V této fázi je již velké nebezpečí smrti. Únava výrazně urychluje prochladnutí organismu. Dalším rizikem jsou omrzliny, které vznikají při vystavení nedostatečně chráněných částí těla silnějšímu mrazu. Nejdříve se objeví svědění a zarudnutí , poté již přicházejí příznaky jednoho ze tří stadií omrzlin. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist