Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Počítač a brýle

Publikováno dne 08.10.2016 od Karolína Arnoštová

Život bez počítače si už většina z nás nedovede představit. Je neocenitelný v práci a některé profese se už bez něj vůbec neobejdou. Počítač nám z velké části nahradil papír.

Zdravým očím monitory, které jsou už dnes velmi kvalitní, neškodí. Hůř se s nimi však vyrovnávají oči, které potřebují korekci nablízko. Při čtení je totiž monitor počítače podstatně dál než papír. Správná čtecí vzdálenost se pohybuje mezi třiceti a čtyřiceti centimetry, a tomu jsou přizpůsobeny i brýlové čočky s korekcí nablízko. Vzdálenost obrazovky počítače je ale podstatně větší – sedmdesát až devadesát centimetrů. Zdravé oko, jehož čočka je elastická zaostřuje bez problémů na různé vzdálenosti. Brýlová čočka měnit svoje zakřivení pochopitelně neumí. Brýle nablízko se tedy k práci na počítači pochopitelně nehodí, ale průzkum ukázal, že téměř třicet procent lidí u počítače nosí nevhodné brýle.

Vhodný výběr

Jaké brýle tedy používat k práci na počítači? Ideální brýle by měly nejen správně korigovat refrakční vadu, ale měli by mít i antireflexní vrstvu, která odstraňuje zbytkové odlesky. Nejvhodnější jsou speciální čočky, které byly vyvinuty přímo pro práci na počítači. Jako alternativu k těmto speciálním čočkám je možné použít i multifokální čočky. Ale pozor, jen v případě, že vaše práce na počítači nebude trvat dlouho, i když monitor jako takový nemá na zrak negativní vliv, přesto dlouhodobě namáhání očí prací u počítače může způsobit například rozmazané vidění nebo zvýšenou citlivost na světlo. V případě, že ochranu očí dlouhodobě zanedbáváte, hrozí vám i nepříjemné bolesti hlavy.

Brýle jako prevence

Náchylnost k těmto potížím roste s věkem a tyto problémy se mohou vyskytovat už po čtyřicítce. Máte-li pocit, že se vám začíná zhoršovat zrak a vaše oči jsou přecitlivělé, měli byste se obrátit na odborníky. V optice vám vyberou ty nejvhodnější čočky. Pokud patříte do kategorie, kdy potřebujete pouze korekci do dálky, je nutné, aby skla byla opatřena antireflexní vrstvou, která eliminuje odlesky monitoru. V případě, že se u vás již projevuje presbyopie (vetchozrakost), můžete vybírat ze dvou typů multifokálních skel speciálně upravených podle povahy práce u počítače. Měli byste si uvědomit, zda se vaše oči soustřeďují při práci pouze na monitor, nebo jestli pohled vašich očí přechází na různé vzdálenosti například při přepisování textů. Nepodceňujte prevenci a nečekejte, až se začnou objevovat první problémy a navštivte odborníky raději včas.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist