Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Optometrista radí – pomoc pro přecitlivělé oči

Publikováno dne 19.10.2016 od Karolína Arnoštová

V občasné době se stále častěji setkáváme s klienty, kteří mají potíže při práci s počítačem, při sledování televize a všeobecně si stěžují na oční potíže při vyrovnávání se s přesvětleným prostředím. Nejedná se pouze o klienty, kterým je přes 40 let a mají presbyopické potíže. Jedná se ve velké míře o mladou populaci mezi 20-30 lety.

Stěžují si na různá podráždění očí – zn. pálení, slzení, až rozmazané vidění. Dochází k otokům víček a bolestem hlavy. Mnohdy se při návštěvě očního lékaře nezjistí žádná oční vada a různé oční kapky, mastičky a relaxační cviky nepomáhají.

Víme, že vlastností organizmu je, že malé oční vady latentní může vlastní silou vyrovnávat. Až při větší zátěži (oční zátěži) např. intenzivní práci na blízko, s počítačem, nebo večerní jízdě autem se tyto skryté oční vady projevují. Je známo, že nekorigované, malé oční vady mohou dělat největší potíže, průvodním znakem těchto potíží je přecitlivělost na záření, čímž se potíže ještě více prohlubují.

Ze zkušeností vím, že většinou se jedná o nízký nekorigovaný fysiologický astigmatismus, kterému se dříve nevěnovala velká pozornost. Dnes, kdy jsou pracovní nároky na oči, zvláště u některých profesí velmi vysoké, je nutno tyto potíže individuálně řešit. Základem je dokonalé oční vyšetření.

Nekorigované potíže se stávají chronickými, často dochází k zánětu spojivek a potíže se stupňují. Pokud nezjistíme skutečně žádnou oční vadu, tak velkou pomoc přinášejí kvalitní čočky s antireflexem, které mají zároveň 100% UV filtr. Pro citlivější oči se stálým zabarvením 10-25%. Ideální jsou samozabarvovací čočky, které mají základní zabarvení cca 10% a navíc se při slunci zabarvují do 75% absorpce.

Použití těchto čoček je universální, pouze v autě se zabarvují jen na 30%, protože nejsou přímo osvětleny. Jsou také velkým pomocníkem pro alergiky, kteří trpí alergií na pyly a to zvláště na jaře, kdy oči po zimě jsou více citlivější na slunce. Alergici mají potíže prakticky od jara do podzimu. Časté jsou u nich záněty spojivek. Jsou citliví na vítr, prach a průvan.

Své udělá i klimatizace v autě či v zaměstnání Ozónová vrstva je nerušena a UV záření se stává nebezpečným. Velkou úlevu přinášejí očima právě samozabarvovací čočky, které jsou zároveň jejich ochranou a můžeme je doporučit nejen alergikům, ale i celé naší populaci

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist