EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 01.06.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Oko patří k nejpohyblivějším a nejdůležitějším orgánům v těle

Publikováno dne 31.03.2018 od Karolína Arnoštová

Důmyslnou optickou soustavou je lidské oko, jímž světlo prochází nejprve průhlednou rohovkou, za kterou je přední oční komora naplněná komorovou vodou. Pak následuje duhovka a ta zabraňuje rozptylu světelných paprsků uvnitř oka. Pod ní je zornice, pak čočka a kolem hybné svaly. Průměr zornice se dokáže díky hybným svalům zmenšit až na 2 mm a tím chrání oko před poškozením při nadměrném osvětlení.

Čočka s rohovkou spojí paprsek světla a zaostří jej na zadní stěně oka, tzv. sítnici, kde vytvářejí převrácený obraz. Chemické přeměny světla vysílají nervové impulsy zrakovým nervem do mozku. Akomodaci čočky neboli schopnost přizpůsobit ohniskovou vzdálenost poprvé popsat Thomas Young, kterému v té době bylo pouhých dvacet let. Zrak se s přibývajícím věkem zhoršuje, a to je způsobeno přibývajícími vrstvami na čočce, které zároveň i tvrdnou. Čočka tedy ztrácí elastičnost a oslabení zraku se promítá do všech oblastí života.

Zaměřme se ještě na pohyblivost oka, konkrétně na okohybné svaly. Ty jsou tvořeny čtyřmi přímými a dvěma šikmými pruhovými svaly, díky nimž můžeme pohybovat oční koulí. Každý z nich má tedy jinou funkci, jeden z nich oko otáčí nahoru, jiný dolů, další pak nazálně, zevně, zevně dolů a zevně nahoru.

Kontaktní čočky koupíte v eshopu optika.eiffeloptic.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist