Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Od křišťálu k brýlím

Publikováno dne 18.09.2016 od Karolína Arnoštová

Brýle sehrály obrovskou roli v rozvoji vzdělanosti, prodloužily totiž době věnovanou duševnímu a uměleckému rozvoji.

Některé zdroje uvádějí, že brýle byly objeveny roku 1280 Salvino Degli Armetinem z Florencie. Tehdy se používaly vlastně jako rámečky, které přidržovaly skla. Od roku 1900 se začaly používat víceméně jako módní doplněk, který zdůrazňoval eleganci, a navíc zakrýval defekty obličeje. První obraz, na kterém jsou brýle namalovány, je Huguesům portrét od Tomassa Da Modena z roku 1352, známý jako „Můž s brýlemi“.

Rozvoj kultury

Pro rozvoj kultury byly brýle velmi významnou záležitostí, neboť umožňovaly prodloužit umělecké i tvůrčí možnosti o celé desítky let. Pomocí brýlí vnímáme tvary, světlo, rozměry, barvy, vzdálenosti. Umožní nám vidět vše, co máme rádi. S jejich pomocí se rozvíjí naše estetické vnímání. Ve světě má bohužel až 70% lidí různé vady zraku, což již od roku 1920 vedlo k velkému rozvoji výroby brýlí.

U mnoha starších spisovatelů se setkáváme s názorem, že četba je zdrojem vzdělávání i zábavy. Tyto touhy po čtení a vzdělávání nám dokazují i brýle vyráběné v těchto dobách z křišťálu nebo z čirého skla. Goethe ve své krátké básni nazvané Podzim píše: „Za tímto jasným zrakem schováno srdce plné lásky.“ Gottfried Keller ve své básni Večer uvádí: „Moje milovaná okénka mi vždy dají to milé příšeří.“ Básníci nazývají oči okny do duše, biologové čidly zraku, technici nástrojem zpracování signálů a fyzikové přístrojem.

Věda a technika

Rozvoj myšlení, vědy a techniky není výsledkem pouze myslitelů, je to výsledek práce mnoha milionů lidí. Vzdělání se postupně stávalo majetkem větších a větších skupin obyvatelstva. Tisk a rozšíření knihtisku v roce 1450 vedlo v Evropě postupně od roku 1192 ke vzniku univerzit. Význam vývoje a zdokonalování brýlí spadá do stejného období. Postupně přicházela nutnost používat brýle, které usnadňují čtení. Nesmírný význam měly brýle pro ty, kteří trpěli poruchami zraku. Umožnily jim totiž číst a psát. Brýle, i když je to věc často opomíjená, měly velký význam pro rozvoj kultury. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist