EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 07.04.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Oči ve světě živočichů

Publikováno dne 20.09.2016 od Karolína Arnoštová

Kolik různých druhů živočichů žije na světe, tolik existuje různých druhů očí. Zrak je důležitý obzvláště pro létající druhy.

Ptáci

mají nejdůležitější smysly zrak a sluch. Oči ptáků jsou obvykle po stranách hlavy, což jim umožňuje v krátké chvíli vidět široké prostranství. Jejich oči jsou velké a mají schopnost rychlého vidění. Většina ptáků vidí barvy. Ti, kteří je vidí ve dne, mohou v noci rozeznávat odstíny šedé.

Orel

je schopen díky dvěma sítnicím svých očí vidět podrobnosti i velice vzdálené. Kromě třístastupňového zorného úhlu vidění má i možnost zvětšovat předměty šest až osmkrát. To umožňuje určit kořist na velké vzdálenosti.

Poštolka obecná

Stejně jako ostatní draví ptáci má mimořádně ostrý zrak. Poštolka vnímá i ultrafialovou část světelného spektra. Myš v trávě zaznamená i z výšky tisíc šest set metrů. Někteří ve vodě lovící ptáci roztahují při lovu křídla, aby zabránili lesku hladiny a mohli lovit i pod hladinou.

Sovy

Někteří ptáci, například sovy, vidí lépe ze šera nebo v noci. Vidění v noci je umožněno výborným vnímáním a soustředění světa. Oči těchto ptáků jsou citlivé na světlo díky očním tyčinkám.

Brouci

mají jednoduché i složené oči. Jednoduché – malé i kulaté oči jim umožňují rozeznat pouze světlo a tmu. Velké oči jsou složeny ze stovek malých oček, z nichž každé má vlastní čočku, světločivnou buňku a spojení s mozkem. Každé očko má tedy schopnost vidění. Ze zrakových vjemů jednotlivých oček se skládá celkový obraz.

Moucha

Moucha domácí vidí pod zorným úhlem 360 stupňů. Její oči jsou složené ze čtyř tisíc oček. Největší zvláštností je, že může s očky pohybovat. V jedné vteřině zachytí až sto vjemů. V každém očku je osm smyslových buněk, v desetině vteřině tedy může vznikat v jejich mozku až čtyřicet osm tisíc informací. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist