EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 10.07.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Oči jako ostříž

Publikováno dne 02.10.2016 od Karolína Arnoštová

Máte pocit, že vaše dítě často mhouří oči, prohlíží si věci příliš zblízka nebo mu jedno očíčko ujíždí do strany? Pak byste neměli váhat a raději se poradit s lékařem. Většina očních vad je totiž lépe léčitelná v dětském věku.

Některých potíží se zrakem si můžete všimnout už u miminka. Velmi brzy se dají odhalit i další problémy, jako je třeba vrozený šedý či zelený zákal. Věnujte proto očím svých dětí pozornost, čím dříve se problém zachytí, tím větší je naděje na jeho zlepšení.

Nejčastější oční vady

Šilhání

Oční vadou, která se u malých dětí vyskytuje velmi často, je šilhání. Vývoj kvality vidění probíhá od narození zhruba do 7 let věku dítěte. Šilhání může vyvolat nejen vada dioptrická, ale i postižení organické. Podle směru úchylky se rozlišuje šilhání sbíhavé – exotropie (oko se stačí do vnitřního očního koutku) a rozbíhavé – entropie (stačí se do zevního koutku).

Léčení: Zdravé oko se zakryje speciální kapkou (okluzorem), aby bylo slabší oko více namáháno a zároveň trénováno.

Tupozrakost

Jedná se o útlum postiženého oka ve zrakové kůře. Výsledkem je, že mozek toto oko přestane používat. Pokud se tupozrakost (amblyopie) zjistí, je nutné oko cvičit a odstranit příčinu jejího vzniku. Výcvik oka je možné provádět zhruba do 7 let, kdy končí vývoj kvality zraku. Pokud se tak nestane, zůstane kvalita vidění celoživotně snížena.

Léčení: tupozrakost je léčitelná je v dětském věku. Léčba spočívá v zakrytí dobře vidícího oka.

Dalekozrakost

Je vadou vrozenou. Nejčastější příčinou této vady je, že oko je menší než jeho schopnost lámat světelný paprsek. Dalekozraký člověk proto vidí lépe do dálky než na blízko. Podle odborníků je každé malé dítě tak trochu dalekozraké, což se může zlepšit s tím, jak oko postupně roste. Pří silnější vadě se dítě vyhýbá některým činnostem (např. sledování televize, kreslení), obrázky a hračky si prohlíží zblízka nebo ze strany.

Léčení: Malé děti mají elastickou oční čočku, která je schopna sama korigovat malou vadu. U starších dětí nebo u vyšší vady jsou nutné brýle.

Krátkozrakost

V případě krátkozrakosti je velikost oka větší, než odpovídá jeho schopnosti lámat světlo. Krátkozraký vidí lépe na blízko než do dálky. Vada bývá vrozená, nebo se vyvíjí zhruba kolem 10. až 12. roku života. Dítě má tendenci dívat se zblízka na televizi, ve škole nevidí na tabuli apod.

Léčení: Krátkozrakost se obvykle vyskytuje u dětí školního věku a vždy je nutné ji korigovat brýlemi.

Astigmatismus

Tato vada se vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Její příčinou je nepravidelné zakřivení rohovky, které způsobuje, že světlo vcházející do oka se lomí jiným způsobem než u oka zdravého. Podle odborníků má určitý stupeň astigmatismu každý člověk. Zajímavé je, že astigmatismus často nebývá při lékařských prohlídkách u očního lékaře zjištěn a může být příčinou špatných výsledků dítěte ve škole.

Léčení: Koriguje se nošením speciálně upravených brýlí, které mají dodatečný parametr zvaný cylindr. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist