Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

O slunci

Publikováno dne 29.09.2016 od Karolína Arnoštová

Kdyby se vás někdo zeptal, jaký je nejbližší hvězda, co byste odpověděli? Leckdo ve v paměti zalovit ve školních znalostech a vzpomněl si na proximu Centauri, malou červenou hvězdičku, jejíž světlo k nám doletí za pouhých 4,22 roku. Nebo byste se nenechali nachytat? Hvězda, která je k nám – tedy Zemi – nejbližší, je samozřejmě Slunce. Teprve pro něj je nejbližší hvězdou Proxima Centauri. Slunci totiž právem přisuzujeme tak velký význam, že o něm často neuvažujeme jak o pouhé hvězdě. Z lidského pohledu je hvězdou naprosto výjimečnou a pro veškerý život na naší planetě klíčovou. Z hlediska vesmíru je však Slunce hvězdou zcela průměrnou. Jen v naší Galaxii je více než 100 miliard hvězd. Ani umístění v rámci Galaxie není zrovna prestižní  - vzdálenost necelých třicet tisíc světelných let od jejich středu je už vlastně okraj periferie. Stejně jako Země obíhá kolem Slunce, tak i Slunce obíhá kolem galaktického středu. Tento glaktický rok trvá celých 226 milionů pozemských let. Lidé od nejdávnějších časů Slunci zcela správně přisuzovali zásluhu na teplu a světlu, které poskytuje, a Slunce se tak stalo významnou či dokonce ústřední součástí nejrůznějších pohanských náboženství. Egypťané ve Slunci viděli stvořitelský princip v podobě boha Re (později Amon-Re), Řekům poskytoval jas a teplo Hélios se zlatými vlasy a naši slovanští předkové uctívali slunečního boha Dažboga, jenž v pravidelných ročních cyklech přinášel období hojnosti a úrody.

Naše Slunce se zrodilo z velké mlhoviny tvořené vodíkem a heliem před 4,6 miliardy let. V současnosti se nachází v období hlavní posloupnosti. V jádru probíhají termonukleární reakce, které postupně mění vodík na helium. Tím se pomalu mění i poměr těchto dvou prvků, ze kterých se Slunce převážně skládá (nyní 75% hmotnosti Slunce tvoří vodík a 25% helium, všechny ostatní složky tvoří jen 0,1%). Každou vteřinu se ve slunečním jádru za uvolnění obrovského množství energie spálí 700 milionů tun vodíku! Objem Slunce je 1,3 milionkrát větší než objem Země a do vzdálenosti o průměru Slunce byste naskládali 109 zeměkoulí. Slunce je také 330 000krát těžší než Země – ostatně, z celkové hmotnosti sluneční soustavy připadá na Slunce 99,8%.

Přestože je Slunce zatím stabilní (gravitační síla a síla tlaku záření jsou v rovnováze), jeho výkon se neustále mění, například v druhé polovině 17. Století panovalo v Evropě velice chladné období, někdy nazývané „malá doba ledová“. Všechny výkyvy mají samozřejmě značný vliv na pozemské klima. Slunce bude po obloze putovat ještě zhruba dvě miliardy let, než začne obyvatelům Země – tedy našim potomkům, ať už budou vypadat jakkoli – působit problémy. Tehdy se začne postupně zvyšovat teplota Slunce a činit podmínky na Zemi čím dál nesnesitelnější. Pokud se stále většímu horku dokáže život nějak přizpůsobit, za dalších pět miliard let nastane mnohem drastičtější představení, jehož důsledkem bude zánik veškerého života. Zásoby vodíku totiž dojdou a Slunce se bude rozpínat, protože začne rychle spalovat helium. Pohltí Merkur, Venuši a Zemi a jeho výkon se mnohonásobně zvětší – stane se červeným obrem. Toto však nebude trvat dlouho, Sluneční vítr odnese většinu hmoty a sluneční jádro se začne smršťovat silou gravitace, až se zhroutí do kuličky o velikosti Země, bílého trpaslíka.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist