AKTUÁLNĚ 28.09.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
31.08.2020
Naše pobočka v OC Galerie Teplice je uzavřena. Rádi Vás přivítáme na pobočce v SC Olympia Teplice, kde je také možné si vyzvednout Vaše hotové zakázky. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201. Děkujeme za pochopení. Eiffel optic
TOPlist

Nejčastější dioptrické oční vady

Publikováno dne 27.09.2016 od Karolína Arnoštová

Abychom pochopili, jak vlastně oko funguje, měli bychom vědět, z čeho se oko skládá a jaké funkce jeho jednotlivé části mají. Rohovka tvoří přední plochu oka, kde se obraz, který vidíme, láme. Další částí našeho optického systému je čočka, kterou nalezneme uvnitř oka. Čočka slouží jako doplňkové lomivá síla.

Čočka umožňuje doostřování při pohledu na různé vzdálenosti. Parsky světla dopadající na zdravé oko se setkávají v místě nejostřejšího vidění a poté dopadají na sítnici. V případě, že v oku není správný poměr mezi jeho délkou a sílou naší optické soustavy, dochází k nevyváženosti, kdy se paprsky světla sbíhají mimo místo nejostřejšího vidění a na sítnici pak dopadají neostrý obraz. V tomto případě vznikají tři nejčastější oční vady.

Krátkozrakost neboli myopie

Tato vada postihuje téměř 30% obyvatel, a stává se tak nejčastější oční dioptrickou vadou. V případě krátkozrakosti se světelné paprsky sbíhají před místem nejostřejšího vidění a na sítnici poté dopadá rozostřen obraz. Tato vada se koriguje pomocí rozptýleného brýlového skla nebo kontaktních čoček.

Dalekozrakost neboli hypermetropie

Dalekozrakost postihuje přibližně 10% obyvatel. U dalekozrakosti se jedná o vadu, kdy se světelné paprsky sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici pak dopadá rozostřeny obraz. Tuto vadu napravíme spojným brýlovým sklem nebo kontaktními čočkami.

Astigmatismus

Znamená neschopnost vidět ostře na jakoukoli vzdálenost. Tuto vadu způsobuje nepravidelný tvar oční rohovky. Rohovka zdravého oka má pravidelný polokulovitý tvar. V případě astigmatismu je ale v některých osách zploštělá či zakřivená. Světelné paprsky se tím pádem mimo místo nejostřejšího vidění, a na sítnici tak dopadá rozostřený a deformovaný obraz. Astigmatismus může projevit i v kombinaci s myopií a hypermetropií. Tato vada se koriguje brýlovými skly, která lomí paprsky jen v jedné rovině.

 

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist