EIFFEL OPTIC ESHOPEIFFEL.CZ Pro ženy Pro muže Slevy a akce
Navštivte náš e-shop
Nabízíme přes 220 tisíc různých
produktů za skvělé ceny!
Osobní odběr ZDARMA
Oční ordinace
Potřebujete vyšetřit zrak?
Objednejte se do naší ordinace!
... 28 let s Vámi!
MENU

Nejčastější dioptrické oční vady

Publikováno dne 27.09.2016 od Karolína Arnoštová

Abychom pochopili, jak vlastně oko funguje, měli bychom vědět, z čeho se oko skládá a jaké funkce jeho jednotlivé části mají. Rohovka tvoří přední plochu oka, kde se obraz, který vidíme, láme. Další částí našeho optického systému je čočka, kterou nalezneme uvnitř oka. Čočka slouží jako doplňkové lomivá síla.

Čočka umožňuje doostřování při pohledu na různé vzdálenosti. Parsky světla dopadající na zdravé oko se setkávají v místě nejostřejšího vidění a poté dopadají na sítnici. V případě, že v oku není správný poměr mezi jeho délkou a sílou naší optické soustavy, dochází k nevyváženosti, kdy se paprsky světla sbíhají mimo místo nejostřejšího vidění a na sítnici pak dopadají neostrý obraz. V tomto případě vznikají tři nejčastější oční vady.

Krátkozrakost neboli myopie

Tato vada postihuje téměř 30% obyvatel, a stává se tak nejčastější oční dioptrickou vadou. V případě krátkozrakosti se světelné paprsky sbíhají před místem nejostřejšího vidění a na sítnici poté dopadá rozostřen obraz. Tato vada se koriguje pomocí rozptýleného brýlového skla nebo kontaktních čoček.

Dalekozrakost neboli hypermetropie

Dalekozrakost postihuje přibližně 10% obyvatel. U dalekozrakosti se jedná o vadu, kdy se světelné paprsky sbíhají až za místem nejostřejšího vidění a na sítnici pak dopadá rozostřeny obraz. Tuto vadu napravíme spojným brýlovým sklem nebo kontaktními čočkami.

Astigmatismus

Znamená neschopnost vidět ostře na jakoukoli vzdálenost. Tuto vadu způsobuje nepravidelný tvar oční rohovky. Rohovka zdravého oka má pravidelný polokulovitý tvar. V případě astigmatismu je ale v některých osách zploštělá či zakřivená. Světelné paprsky se tím pádem mimo místo nejostřejšího vidění, a na sítnici tak dopadá rozostřený a deformovaný obraz. Astigmatismus může projevit i v kombinaci s myopií a hypermetropií. Tato vada se koriguje brýlovými skly, která lomí paprsky jen v jedné rovině.

 

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist