EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
Teď je otevřeno 27 poboček, které můžete IHNED navštívit. Najít nejbližší »
Věděli jste, že ... na každé z našich poboček Vám ZDARMA vyměníme sedýlka?
MENU

Moře plné zázraků

Publikováno dne 09.10.2016 od Karolína Arnoštová

Moře a oceány lákaly již odpradávna. Vzbuzovaly účtu i strach, zároveň byly a dodnes jsou pro mnohé výzvou. Staly se také inspirací malířů, básníků i spisovatelů. Na jejich dně se ještě dnes skrývá mnoho pokladů, jejich vlny omývají tisíce a tisíce ostrovů. Je to svět, který nám ještě zdaleka neodhalil všechna svá tajemství, a tak nás podvodní říše stále láká.

Mezi Arabským poloostrovem a Afrikou se rozkládá okouzlující Rudé moře. Tato unikátní vodní plocha je také poměrně často nazývaná Arabský záliv a je jediným mořem, do kterého neústí žádná řeka a jeho poměrně malá rozloha a přitom velká hloubka zajišťují konstantní teplotu po celý rok. Teplota vody se celoročně pohybuje mezi 21-28 ֯C, a tak Rudé moře patří k nejčistším, nejslanějším a nejteplejším mořím na světě. Tyto podmínky umožňují život ojedinělé flóře i fauně, proto se také Rudé moře stalo častým a oblíbeným cílem potápěčů. Rudé moře je místo plné zázraků, právě zde jsem zažil ty neúžasnější ponorky, prohlásil kdysi známý oceánolog a velký guru všech potápěčů Jacques Cousteau. Jeho slova může potvrdit mnoho lidí, kteří měli to štěstí a nahlédli pod jeho hladinu, kde si rázem připadáte jako v obrovském akváriu plném pestrobarevných ryb. Právem je také Rudé moře často přirovnáváno ke Karibiku.

Svět pod hladinou

Okolí Rudého moře lemují jen vyprahlé pouště, které nenabízejí příliš mnoho podmínek pro život. O to víc je pohled pod mořskou hladinou fascinující. Naleznete zde nádherné korálové útesy s pestrobarevným spektrem všech možných rostlin a živočichů. Množství ryb nejrůznějších barev a tvarů vás vtáhne do zcela jiného světa a korálové útesy vytvářejí fantaskní kulisy svažující se strmě do hlubin moře. Čistota vody je úchvatná a viditelnost dosahuje dvaceti metrů. Ale potápěči, pozor, kvůli velmi slané vodě je však nutné zvýšit obvyklé závaží. Rudé moře je ale v rozporu se svým názvem inkoustově modré, u pobřeží se střídá tyrkysová barva s azurovou. Jeho název „Rudé“ způsobil jistý druh mořské řasy, která prý místy barví moře dočervena.

Ráj pod hladinou

Důvody, proč je Rudé moře tak hojně navštěvováno právě potápěči, jsou dva. Překrásná a pestrobarevná mořská fauna a flóra, ale také potopené vraky lodi, z nichž některé leží na dvě moře stovky let. Přestože Rudé moře – jak už jsme zmínili – omývá břehy čtyř zemí, nejnavštěvovanější z nich je Egypt. Právě tady najdou milovníci potápění nebo šnorchlování mnoho míst, kde se mohou těmto sportům věnovat. Zatavme se alespoň u některých z nich. Velmi oblíbené jsou například Bratrské ostrovy. Tyto dva ostrůvky jsou od sebe vzdáleny pouhý jeden kilometr a nabízejí více než dvanáct různých potápěčských míst. Ostrovy jsou vystouplé vrcholky dvou masivních útesových pilířů, které klesají do nesmírných hloubek. Protože se jedná o jediné velké útesy na míle daleko, působí doslova jako magnet pro obrovská hena ryb, která navíc přitahují žraloky.

Žraloci i delfíni

Tento fantastický korálový porost začíná na povrchu a pokračuje až do nedosažitelných hloubek. Právě tady můžete spatřit překrásné mořské šlahouny a množství červených měkkých korálů. Útesy skýtají úkryt i bohatou potravu nepřebernému množství ryb a dalších mořských živočichů. Vidět můžete tuňáky i barakudy, setkat se tu můžete i se zmiňovanými žraloky. Mezi ně patří například žralok šedivý, kladivoun bělocípý, ale také tygří. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist