Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
18.05.2021
Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali, že ve dnech 20.5. - 28.5.2021 bude naše prodejna v SC Olympia Teplice z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Vaše zakázky si můžete vyzvednout na naší pobočce v Globusu Trmice. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201 nebo 607 084 922. Děkujeme za pochopení.
TOPlist

Místo s vůní levandule

Publikováno dne 07.10.2016 od Karolína Arnoštová

Provence je neodmyslitelně spojená s vůní levandule, dobrým jídlem a samozřejmě také s vínem. Provence je úžasná krajina, která inspirovala takové umělce, jakými byl například van Gogh a Cézanne. A tak se nechte inspirovat i vy alespoň kratičkým výletem do tohoto úchvatného kouta Francie.

Způsobů, jak cestovat po Provence, je samozřejmě několik, ale chcete-li zároveň udělat něco pro své tělo, zvolte jako dopravní prostředek kolo. V nabídce cestovních kanceláří je v současné době mnoho cyklistických zájezdů, a tak si určitě vyberete i vy. Ale proč právě Provence? Toto místo si navzdory moderní době totiž stále zachovává svůj nenapodobitelný charakter a dodnes zde najdete řadu antických památek připomínajících zašlou slávu Řeků a Římanů.

Dávné hranice Provence dnes už jen symbolicky hlídají opevněná města a vrcholky kopců jsou posety vesmicemi, které své polohy využívaly k ochraně před nepřátelskými útoky. Francouzská Provence je nejen krajem vína, umělců a příjemného koupání, ale právě i krajem cyklistů. Tras, které vedou tímto kouzelným koutem Francie, je mnoho a jsou různého stupně obtížnosti, a vydáte-li se po Provence na kole, můžete si být jisti, že vás počasí nezklame – tři sta dní v roce tady totiž svítí slunce.

Most opředený pověstí

Projekt Provence na kole během jediné dovolené je pochopitelně nemožné, a tak se zastavme alespoň v některých místech, která jsou pro tuto oblast typická. Jedním z nich je rozhodně město Avignon. Avignon, velké město papežů a po dlouhá staletí jedno z hlavních kulturních center Francie, leží při řece Rhóně a patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších francouzských měst. Najdete zde krásně zdobené paláce, starobylé kostely, kaple a kláštery a písní proslavený Avignonský most. Přestože stojí Avignon na antických základech, dosáhl evropského významu až ve středověku jako sídlo papežů. Avignonské hradby, vystavěné ve 14. století, dodnes obepínají celé středověké město. Přes hrozivě vypadající střílny nikdy nebyly dokonalou ochranou, a to ani v době, kdy jejich část lemoval dnes již neexistující vodní příkop. Snad neznámější avignonskou památkou je už zmiňovaný most opěvovaný básníky i lidovými písněmi (Avignon, Avignon, tam na mostě všichni tančí…) vděčí prý za svůj vznik zázraku. Pasáčkovi Bénezetovi se zjevila světice a nakázala mu, aby postavil přes řeku most. Stavba také dodnes nese pasáčkovo jméno, v originálu se totiž most jmenuje Pont Saint-Bénezet. I když z mostu na druhou stranu řeky nepřejdete, protože jeho velkou část smetla v polovině 17. století velké voda a z původních dvaadvaceti oblouků, jimž se původně pyšnil, zbyly pouze čtyři, přesto stojí za návštěvu.

Provensálská Amerika

Dalším místem, které byste při projížďkách po Provence rozhodně neměli minout, je pověstný kaňon Verdon. Najdete jej ve východní části, kam zasahuje jihozápadní výběžek Alp. Hory zde však už ztrácejí svou sílu, jako by spěchaly k moři. Navíc mají úplně jiný charakter. Víc než sníh a led je modelovaly vítr a voda. Právě proto zde najdeme řadu roklí, kaňonů a soutěsek – víc než kdekoliv jinde v Evropě. Verdonský kaňon je jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě, který vyhloubila stejnojmenná řeka a rozhodně si nezadá s americkým Grand Canyonem. Celý Verdon se dá objet po silnici, ale rozhodně to není vrstevnicová cesta, a také se často od kaňonu odklání. Celý okruh dokola měří asi sto dvacet kilometrů, a tak je to vzhledem k terénu a neustálým zastávkám na focení dost náročná trasa na jednodenní výlet. Důvodů k zastávkám na fotografování je tady opravdu hodně. Tyrkysově modrá řeka Verdon se zde ostře zařezává do krajiny a pro svůj tok si vytvořila hluboké koryto a místy se zcela ukrývá ve skalních tunelech.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist