EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 10.07.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Malá škola fotografie

Publikováno dne 30.09.2016 od Karolína Arnoštová

Podexponované fotografie

V případě, že fotíte v místnosti za denního světla, může se vám stát, že osoby i předměty jsou buď velmi málo exponované, nebo podexponované a zůstala z nich pouze černá silueta či obrys. Řešením je použití blesku. V žádném případě se nebojte používat blesk za denního světla, a to nejenom v místnosti. Venku, i za slunečního počasí, vám blesk dokáže výrazně pomoct. Stát musíte vždy zády ke slunci nebo tak, abyste slunce nezabírali hledáčkem. Krajiny i osoby vyfocené s bleskem jsou rozjasněné a veškeré stíny na fotografii jsou změkčené. V případě, že vlastníte digitální fotoaparát, zkuste si vyfotit několik fotografií s bleskem i za slunečného počasí a rozhodně poznáte rozdíl.

Červené oči

Při focení s bleskem se vám může stát, že lidé na vaší fotografii mají tzv. červené oči. Fotografie potom nevypadá příliš hezky ani profesionálně. Musíme si ale uvědomit, že tento jev je zcela nevyhnutelný. Při focení vyšle zábleskové zařízení záblesk, ten pronikne zřítelnicí oka a osvítí sítnici, která je červená. Proto se tomuto nežádoucímu jevu v podstatě nemůžete vyhnout. Existují dvě řešení: moderní fotoaparáty mají již zabudovanou funkci „eliminace červených očí“, což v praxi znamená, že před zábleskem vyšle zábleskové zařízení několik krátkých záblesků, které vyvolají stažení zřítelnice. K nápravě můžete použít také počítač a kvalitní obrazový editor, např. PhotoShop. Pro jistotu vždy pracujte s kopií fotografie. Fotografii nejdříve zvětšete a funkci „výběr volnou rukou“ obkružte červené místo v očích. Následně aktivujte funkci „hue“, která umožní změnu barvy, ale zachová lesk. Barvu následně změňte na černou.

Fotografie pohybu

Váš čtyřnohý přítel na louce nebo ratolest výskající ve vodě, tančící páry, kolikrát jste zatoužili zachytit tyto výjimečné okamžiky? Bohužel se nám občas stane, že mezi stiskem spouště fotoaparátu a expozicí uběhne znatelná chvíle. A kouzelný okamžik je pryč. Focení v momentě, kdy například váš pes probíhá kolem, je neefektivní. Na fotografii bývá ostré většinou pouze pozadí, což není vaším cílem. Mrzutostem s tímto problémem se dá vyhnout, a není to nijak složité, stačí cvik a trpělivost. V těchto případech vám totiž pomůže sledovat objekt v pohybu. Pokud držíte objekt v hledáčku a spustíte spoušť, nemůže se vám stát, že „minete“. Naučte se fotoaparátem v ruce hýbat a sledovat objekt. Výsledky se jistě brzy dostaví.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist