AKTUÁLNĚ 19.09.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
31.08.2020
Naše pobočka v OC Galerie Teplice je uzavřena. Rádi Vás přivítáme na pobočce v SC Olympia Teplice, kde je také možné si vyzvednout Vaše hotové zakázky. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201. Děkujeme za pochopení. Eiffel optic
TOPlist

Léčebná metoda ze země úsměvů

Publikováno dne 30.09.2016 od Karolína Arnoštová

Thajská masáž patří mezi nejstarší léčebné metody na světě. První zmínky o ní jsou již v buddhistických textech z 2. stolení před naším letopočtem.

V Thajsku se s masážemi, ale i s chrámy a domky pro božstva a duchy, spolu s orchidejemi, slony a vonnými tyčinkami setkáváme všude stejně jako s thajskou zdvořilostí, úsměvy a duševní pohodou. Thajská masáž patří neodlučně ke zdejšímu životnímu stylu.

Prastaré masérské postupy

Umění tradičních thajských masáží je praktikováno v téměř nezměněné podobě déle než dva tisíce let. Počátky však nespadají do Thajska, ale do Indie. Jde tedy o thajskou podobu metod používaných v různých zemích Asie. Spolu s buddhismem se pak tato masáž rozšířila do jihovýchodní Asie. V důsledku prolínání kultur byla ovlivněna tradiční čínskou medicínou akupunkturou i indickým léčebným uměním ájurvédou. Za zakladatele a prvního učitele „tradičních thajských masáží“ je považován Buddhův blízký přítel a lékař Jivaka, staroindický lékař buddhistických mnichů. Jeho sošky můžete najít i na thajských klinikách a místní lékaři ho krátkou meditací prosí, aby jejich masáže byly co nejprospěšnější.

Pojetí Thajské masáže je značně odlišné od pojetí nám běžně známých evropských masáží, kdy se hnětou a masírují svaly. Tělesná stránka thajských masáží se prolíná s jejich duchovním rozměrem. Jsou založeny na nauce o neviditelných, pomyslných energických drahách v lidském těle, takzvaných čakrách. V anatomických slovnících je těžko najdeme, ale asijští maséři při tradičních masážích pracují, co paměť sahá, podle prastarých postupů, které se předávají z generace na generaci. Na těchto energetických drahách, které jsou obdobou u nás známějších meridiánů, jsou důležité tlakové body, jejichž stlačování masér zbavuje člověka svalového napětí a bolestí. Jedná se o ovlivňování toků životní energie.

Harmonie duše a těla

Základem thajského lékařského učení je tedy představa energetických drah probíhajících celým tělem. Zmíněný indický původ a vliv těchto učení je zřejmý a stojí na filozofii jógy. V ní je životní energie, označovaná jako prána, přijímána společně s jídlem a vdechovaným vzduchem. Thajská masáž zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém a odstraňuje energetické blokády v těle. Při masáži se uvolňují toxiny z kloubů, svalů i tkání a zvyšuje se vylučování odpadů z těla. Masáž také podporuje činnost vnitřních orgánů a duševní relaxaci. Tak dochází k rovnováze energetického systému, člověk se uvolňuje a nabývá energii. Masáž je vysoce relaxační a dochází k harmonizaci těla a duše.

Výjimečná relaxace

Tradiční thajská masáž je prováděna na zemi na podložce, vleže nebo vsedě. Masér i masírovaný jsou zcela oblečení ve volné haleně a kalhotách z přírodních materiálů. Části těla, které se právě nemasírují, se přikrývají ručníky, aby zůstaly v teple. Masér nejprve jemnými masážemi tělo masírovaného zklidní a bezbolestně uvolní, a teprve potom přejde k náročnějším protahovacím cvikům. Po skončení masáže je vhodná krátká relaxace, aby masáž „dozněla“. Thajská masáž je starobylé umění, východní meditace i účinný způsob relaxace. Kromě tradiční thajské masáže jsou v Thajsku poskytovány i další druhy masáží.

Jde například o olejové a aromatické masáže celého těla od konečků prstů na nohou až po kořínky vlasů, terapeutické masáže, zaměřené zejména na odstranění bolesti zad, akupresurní masáže reflexních bodů na chodidlech, které vycházejí z nauky o reflexních bodech na chodidlech, které jsou energetickými drahami spojeny se všemi tělesnými orgány, masáže obličeje a hlavy, které prokrvují pokožku, a tím pomáhají její regeneraci, ale i napomáhají zeštíhlení a zpevnění svalstva. Tyto masáže se někdy ještě kombinují se saunami a bylinnými lázněmi. To vše se přeneslo i do thajských masáží, které jsou poskytovány na našem území. Také my tedy můžeme využívat tisíciletími prověřené metody.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist