Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Kdo měl první sluneční brýle?

Publikováno dne 21.02.2018 od Marcela Matalová

SLUNEČNÍ BRÝLE jsou nejen módním doplňkem, ale taktéž chrání naše oči před UV zářením. Jaká je vlastně jejich historie? Co vše se v minulosti dalo použít jako ochrana zraku? Tento článek přináší základní přehled o vývoji tohoto nezbytného módního doplňku.

Přenesme se až do starověkého Říma, kdy vládl panovník Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus. Při jeho vášni, což byly gladiátorské zápasy, používal zelený smaragd, kterým si chránil svůj zrak před prudkým sluncem.

Když se ze slunečného a horkého jihu přesuneme na sněhem pokrytý sever, kde tyto "nehostinné" končiny obývají Eskymáci, tak i oni si uměli v minulosti chránit zrak. Používali k tomu pásek kůže, do kterého vyřezali nezbytně velké otvory, které jim taktéž chránili zrak před slunečními paprsky, které se prudce odrážejí od sněhu, ale zároveň jim umožňovaly vidění. 

Prozatím se jednalo jen o předměty, které nějakým způsobem chránily oči. Vynález slunečních brýlí se datuje zhruba do období od r. 1268 do r. 1289.

Ze severu se přeneseme do Číny, kde okolo r. 1430 bylo zvykem, že soudci nosili brýle s plochým kouřovým křemenem. V tomto případě se však nejednalo o klasické použití slunečních brýlí proti sluníčku, ale šlo o ukrytí výrazu v očích při rozhodování u soudního procesu.

James Ayscough navrhnul první sluneční brýle v 18. století. Dále pak v r. 1730 Edward Scarlett vynalezl rámy na brýle, aby se do nich dalo vložit sklíčko a držely tvar. Výroba byla omezena na materiály jako: kůže, kosti a kov. Okolo uší pak zachytily pomocí hedvábných stuh.

Rok 1929 s sebou nese masovou vrobu slunečních brýlí, za kterou se zapříčinil Sam Foster. Vypuklo naprosté davové šílenství a tento módní kousek nesměl chybět na očích žádné známé či důležité osobnosti této doby.

Firma Bausch & Lomb v roce 1930 vyvíjela sluneční brle pro letecký sbor Spojených států. Šlo o to, aby pomocí těchto slunečních brýlí snížili piloti ve vysokých výškách velké oslunění.

V roce 1936 E. H. Land vynalezl polarizační filtr, jímž se eliminuje odlesk od lesklých ploch.

Postupně nošení slunečních brýlí získávalo stále více na popularitě a postupně je začali navrhovat nejznámější světové značky, staly se neodmyslitelnou součástí showbyznysu, ale i běžného života.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist