Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Jaro – čas pro cyklistiku

Publikováno dne 29.09.2016 od Karolína Arnoštová

Sluneční paprsky začínají pozvolna vystrkovat své růžky, a to je přesně ideální čas oprášit své jednostopé vozítko uložené přes zimu pečlivě někde v garáži a vyrazit do probouzející se přírody. Při jízdě na kole musíme chránit oči nejen proti slunečním paprskům, ale také proti větru, hmyzu, nečistotám a odlétávajícímu prachu.

Brýle vybírejte podle výkonnosti na kole

Jiné brýle bude potřebovat sváteční cyklista a jiné závodník extrémních disciplín. Pro extrémní sjezd se používají speciální brýle, které svým vzhledem připomínají brýle, jež mají lyžaři. Některé brýle určené pro závody mají i speciální fólie, které se po zašpinění skel za jízdy strhnou a vyčistí tak výhled. Běžní cyklisté pak mohou vybírat z klasické nabídky cyklistických brýlí, nejlépe v odborné cyklistické prodejně.

Základem je sklo

Důležitý je nejen tvar, obruba a použitý materiál, ale také skla a jejich odstín. Odstín brýlí vybírejte podle míry slunečního záření. Do ostrého slunce nejsou vhodná čirá, světlá nebo žlutá skla. Příliš tmavá skla mohou být zase nebezpečná vpodvečer. Za tímto účelem nabízejí někteří výrobci speciální obruby, ve kterých lze skla vyměňovat podle potřeby. Kvůli bezpečnosti se vyrábějí skla z plastů nebo s polykarbonátovými čočkami a mají různá zabarvení. Skla jsou opatřena UV filtrem, mehou obsahovat i další úpravy, které zvyšují odolnost proti oděru. Tvar brýlí splňuje nejen módní desénové trendy, ale především hledí také na ergonomii. Tvar brýlí by měl kopírovat obličej a měl by být aerodynamický tak, aby dokonale chránil oči ze všech úhlů.

Pro dioptrickou korekci

Ani lidé s jakoukoli oční vadou nejsou ochuzeni o sportovní brýle, které mají dioptrickou korekci. Dnes už spousta firem na našem trhu vyrábí sportovní brýle, do kterých se dá jednoduchým způsobem umístit vložka s dioptrickou korekcí. Popřípadě volte běžné cyklistické a kontaktní čočky (třeba jednorázové), které jsou pro sport jako stvořené.

Malý servis na závěr

Příprava jízdních kol jako spoluzavazadla je povolena ve všech vlacích osobní dopravy ve vozech označených symbolem kola. Zapomeňte však na přepravu demového a vícemístného kola, to bohužel nelze. Přeprava jízdních kol ve vlaku je možná i do sousedních zemí. Rovněž můžete využít i službu úschovny kola během přepravy, která je možná ve vlacích označených symbolem kufru. Manipulovat s kolem však už musíte sami. Doporučuje se sundat z kola všechny odnímatelné součásti, aby nedošlo k jejich ztrátě nebo poškození. Když nevyužijete kombinovaný doklad, budete nově platit při přestupu do dalšího vlaku. Pokud se vám s kolem necestuje dobře, nemusíte zoufat, protože existují půjčovny jízdních kol. Nabízejí je například České dráhy především v turisticky atraktivních regionech. Brýle si určitě pořiďte podle potřeb svých očí, s kolem si tolik hlavu lámat nemusíte. Pokud vám to vaše již nevyhovuje, či se vám jej nechce složitě přepravovat, můžete si ho půjčit. Jak?

 • Přijedete do zvolené oblasti, kde je pro vás na vybraných nádražích připravená půjčovna jízdních kol
 • Kolo si v půjčovně můžete rezervovat už předem telefonicky nebo prostřednictvím internetu
 • Kolo si také můžete uschovat ve všech stanicích na vybraných tratích
 • Půjčovny jsou vzájemně propojené, takže to neznamená, že byste museli kolo vrátit tam, kde jste si ho vypůjčili. V klidu si pak můžete vychutnávat všechny krásy přírody a kulturní památky
 • Při půjčování kola vám stačí jen dva doklady totožnosti
 • Bude s vámi sepsána nájemní smlouva, složíte zálohu za vypůjčené kolo a zaplatíte půjčovné
 • Záloha vám bude vrácena zpět při odevzdání kola
 • Výhody jsou nesporné
 • Nemáte starosti s přepravou kola na místo výletu a ušetříte za dopravu
 • Po vybraných tratích můžete vypůjčené kolo přepravovat zdarma
 • Kolo můžete zdarma uschovat v úschovnách zavazadel ČD
 • Kolo můžete vrátit v jiném místě, než jste si ho zapůjčili, a také si ho můžete v půjčovně předem rezervovat
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist