Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Jak aplikovat kontaktní čočky??

Publikováno dne 15.09.2016 od Karolína Arnoštová

1.  Umyjte si ruce, opláchněte je a vysušte

Je zapotřebí vždy si umýt ruce před jakoukoliv manipulací s kontaktními čočkami či s okem. Díky tomu odstraníte nečistoty a mastnotu, které by se jinak mohly přenést na kontaktní čočky. Důkladné mytí rukou pomáhá vyhnout se infekci očí. Používejte mýdlo, které neobsahuje detergenty, olejíčky ani parfémy a ručníky, které nepouštějí chloupky.

2. Otevřete blistr obsahující kontaktní čočku

Každá kontaktní čočka se sterilizuje a balí do hermeticky uzavřeného obalu, tzv. blistru.

Pokud je ochranná fólie na obalu poškozená či chybí, tak tuto čočku nepoužívejte!

Na fólii je vyznačena dioptrická síla čočky.

Dioptrická síla čočky pro levé a pravé oko může být odlišná.

Proto se vždy ujistěte, zda otvíráte obal s čočkou, která je určena pro příslušné oko.

Abyste se nedopustili omylu, začínejte vždy stejným okem (ať už levým či pravým).

Nikdy nevyjímejte z balů obě čočky zároveň, protože v takovém případě narůstá možnost ušpinění, vysušení čoček a především jejich záměny.

Otevření blistru:

Odtrhněte ochrannou fólii a pomocí ukazováčku jemně vyjměte čočku z obalu či vylijte tekutinu společně s čočkou do dlaně.

Nikdy nepoužívejte pinzety ani žádné jiné předměty za účelem vyjmutí čočky z obalu, mohli byste čočku poškodit a znečistit.

3. Pozorně si čočku prohlédněte

Umístěte čočku na špičku ukazováčku a pozorně si ji prohlédněte. Ujistěte se, že je čočka čistá, navlhčená, zda není prasklá či natržená a zda se na ni nic nenalepilo.

Pokud zjistíte, že čočka je poškozená či vyschlá, zahoďte ji a vyjměte z obalu další.

Pamatujte si, že čočky se dotýkáme konečky prstů a důsledně se vyhýbáme stylu s nehty, které by ji mohly poškodit.

4. Ujistěte se, že čočka je orientovaná na správnou stranu

Ujistěte se, že čočka je správně orientovaná. Pokud nasadíte čočku do oka nesprávnou stranou (naruby), může vyvolat pocit nepohodlí a snížit ostrost vidění.

Způsob 1: Umístěte čočku na špičku ukazováčku a zjistěte, jaký má tvar.

Pokud povrch čočky má tvar misky, leží na správné straně. Pokud jsou okraje čočky vyklenuty směrem ven, otočte ji na druhou stranu.

Způsob 2: Indikátorem rub a líc

Umístěte čočku na špičku ukazováčku a prohlédněte si ji pod dostatečně silným zdrojem světla. Pokud čočka leží na správné straně, při pohledu z venku je na povrchu vidět nápis. Pokud čočka leží na správné straně, při pohledu z venku je na povrchu vidět nápis. Pokud čočka leží obráceně (naruby), nápis je rovněž obrácený. V takovém případě ji prsty jemně přetočte na opačnou stranu.

5. Aplikace čočky

1. Umístěte čočku na špičku ukazováčku pravé ruky (či levé, pokud je to pro vás pohodlnější). Ujistěte se, že prst je dokonale suchý, neboť v opačném případě se čočka na něj nalepí a bude těžké ji aplikovat do oka.

2. Přiložte prostředníček stejné ruky poblíž dolních řas a stáhněte spodní víčko dolů.

3. Pomocí prstů druhé ruky odtáhněte a přidržte horní víčko.

4. Jemným pohybem ukazováčku umístěte čočku bezprostředně do oka na bělmu, na spojivku.

5. Podívejte se směrem dolů, pomalu uvolněte nejprve spodní a poté horní víčko.

6. Pomalu zavřete oko a pod zavřenými víčky pohybujte okem střídavě nahoru, dolu, doprava a doleva. Potom několikrát zamrkejte. Čočka by měla automaticky na oku zaujmout správné místo – vycentrovat se.

Pokud čočku upustíte, opláchněte ji víceúčelovým roztokem, aby se vydezinfikovala.

Pokud čočka netlačí a zajišťuje náležitou ostrost vidění, můžete zopakovat kroky 1-6 s druhou čočkou.

Váš oční specialista vám může doporučit alternativní způsoby aplikace kontaktních čoček, které pro vás mohou být pohodlnější.

Vyjímání kontaktních čoček

1. Umyjte si ruce, opláchněte je a osušte. Připravte si pouzdro na kontaktní čočky, které se dodává společně s roztokem.

2. Odtáhněte spodní víčko směrem dolů.

Přesvědčte se, že čočka je na oku. Podívejte se nahoru, aniž zvednete hlavu. Pomocí prostředníčku odtáhněte spodní víčko směrem dolů.

3. Posuňte čočku dolů

Stále se dívejte nahoru, přiložte špičku ukazováčku ke spodnímu okraji čočky a posuňte ji dolů, na bílou část oka – na bělmu.

4. Vyjměte čočku z oka

Stále se dívejte nahoru a jemně uchopte čočku palcem a ukazováčkem. Opatrně vyjměte čočku z oka a po náležitém ošetření, viz Ošetření kontaktních čoček, ji umístěte do pouzdra s roztokem, aby nedošlo k vysychání.

Během manipulace s druhou čočkou opět postupujte dle bodu 2-4.

POZOR:

Nezapomeňte, že každá čočka se ukládá do příslušné části pouzdra, to znamená, že pravá čočka patří do části označené písmenem R, levá čočka do části bez označení či označené písmenem L.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist