Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
18.05.2021
Vážení zákazníci, rádi bychom vás informovali, že ve dnech 20.5. - 28.5.2021 bude naše prodejna v SC Olympia Teplice z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Vaše zakázky si můžete vyzvednout na naší pobočce v Globusu Trmice. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201 nebo 607 084 922. Děkujeme za pochopení.
TOPlist

Hořkosladké dějiny čokolády

Publikováno dne 08.10.2016 od Karolína Arnoštová

Čokoláda patří mezi naše nejmilejší sladkosti, a to bez ohledu na věk, pohlaví nebo postavení. O obchodech najdete nepřebernou řadu čokoládových výrobků a některé země si právě na čokoládě postavily své jméno. Ale cesta, která vedla od kakaového bobu rostoucího v hlubinách jihoamerických pralesů až k podobě čokoládové tabulky, jak ji známe dnes, byla dlouhá a její objev je spojen s temnější částí našich dějin.

Když Kryštof Kolumbus přistál se svou malou flotilou čítající tří lodě v Americe, netušil, že objevil zcela nový kontinent, který dá později světu kromě jiného také jednu z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších lahůdek na světě – čokoládu.

Ke skutečnému objevení čokolády ale došlo až o téměř třicet let později, kdy k mexickým břehům připlul jen z nejznámějších dobyvatelů Hernando Cortéz. Poté, co se brutálně zmocnil vyspělé a kvetoucí říše Aztéků, objevili jeho vojáci v paláci krále Mentezumy značné zásoby zvláštních plodů, z nichž Aztékové vyráběli chutný a povzbuzující nápoj, který měl prý také afrodiziakální účinky. Toto lahodné pití ale nebylo určeno pro každého, do té doby byly jedinými vyvolenými krále a členové jeho družiny.

Získat kakaové boby nebylo vůbec jednoduché, protože rostly pouze v hustých pralesích. Proto i jejich cena byla velmi vysoká a samotné boby se používaly také jako platidlo. Například za sto kakaových bobů bylo možné získat jednoho otroka.

Sladký nápoj lásky

Přestože kolonizátoři indiánský nápoj vychvalovali právě pro jeho povzbuzující účinky, v Evropě se mu prozatím nedostalo valného uznání. Až když španělské misionářky, které působily v Mexiku, začaly nápoj přizpůsobovat evropským jazýčkům, měla čokoláda vyhráno. Med nahradily cukrem, a tak se stal nápoj velmi žádaným i v Evropě. První zemí, kde získal oblibu, bylo Španělsko a podobně jako v říši Aztéků i tady se stal nápojem vysokých vrstev. Za jeden kilogram plodů bylo panenstvo ještě v 17. Století ochotné zaplatit až tři čtvrtě kila zlata.

Jak už jsme se zmiňovali, nápoj z kakaových bobů byl známý také pro svoje povzbuzující účinky. Francouzské šlechtičny si to ale vyložily po svém, a čokoládou horem dolem napájely své milence v blahé naději, že právě čokoláda je tím zaručeným afrodiziakem. Současné výzkumy se ale přiklánějí k teorii, že čokoláda má vliv na ženské libido. Podle nich právě ženy, které si neodpírají tuhle lahůdku, dalek intenzivněji prožívají svůj intimní život.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist