AKTUÁLNĚ 26.09.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
BUĎTE IN, SLEDUJTE NÁŠ
facebook
Aktuality
31.08.2020
Naše pobočka v OC Galerie Teplice je uzavřena. Rádi Vás přivítáme na pobočce v SC Olympia Teplice, kde je také možné si vyzvednout Vaše hotové zakázky. V případě dotazů nás kontaktujte na tel.: 601 337 201. Děkujeme za pochopení. Eiffel optic
TOPlist

Brýle pro zimní sporty

Publikováno dne 12.09.2016 od Karolína Arnoštová

Základní funkce brýlí na sportování v přírodě je ochrana před ultrafialovými paprsky neboli UV zářením. Na nechráněné lidské oko má zhoubné účinky: způsobuje šedí zákal, nádory, degenerativní onemocnění oka a očního svalu.

Přežívá mylný názor, že UV filtr = tmavé sluneční brýle. To je zásadní chyba. UV filtr mohou mít i brýle s čirými zorníky, a naopak černé zrcadlovy nezaručují bezpečný úkryt před UV paprsky. Další součást slunečního světla je infračervené záření, které pociťujeme jako teplo, a viditelné světlo, která má nejdelší vlnovou délku. Běžné sluneční brýle ho propouštějí okolo dvaceti procent, což v našich podmínkách zcela stačí. Extrémně tmavé brýle jsou na ledovec, propouštějí pouze sedm procent viditelného světla. Praktické zajímavost jsou fotochromatická skla, která se rozjasňují či tmavnou sama dle intenzity okolního světla.

Pozor na sněžnou slepotu

Na horách na oči číhají dvě nebezpečí. Za prvé vyšší míra UV záření. Je způsobená odrazem ultrafialových paprsků od sněžné plochy, protože sníh odráží až 85% UV paprsků, pro zajímavost voda pouhých 5-10%. Je to nebezpečné zvláště pro děti, které nemají ještě vyvinutou přirozenou ochranu oka. Následek vystavování se slunci na sněhu bez brýlí s UV filtrem je sněžná slepota provázená úpornou bolestí a zarudnutím očí, v některých případech končí zánětem spojivek. Proto horolezecké brýle mají ještě speciální kožené krytky ze stran, aby oko bylo skutečně chráněné.

Za druhé difúzní světlo. Zaviní, že sjezdovky plná boulí a nerovností vypadá úplně hladká a bezpečná. Tento optický klam odstraní speciálně zabarvené zorníky, které zlepšují kontrast povrchů. Kvalitní brýle na snowboard či sjezdové lyžování mají důkladný systém proti zamlžování, dvojitý či trojitý zorník, přičemž tlak mezi vnějším a vnitřním zorníkem může být vyrovnáván speciálním ventilem a zorníky potaženy proti zamlžovací vrstvou. Brýle se obvykle zamlžují, když si je po dojezdu sundáte a nasadíte, až když se vlekem dopravíte zase nahoru na kopec. Přes rafinované technické vychytávky je nejúčinnější proti zamlžování jednoduchá rada: když sjezdujete, brýle nesnímejte z očí!

Chraňte oko v hlavě

Brýle na sjezd se vyrábějí ve dvou velikostech, dámské (mebší) a pánské (o něco větší). Cena zorníků představuje až 50% ceny brýlí. Proto dávejte pozor na škrábance a tlaky, které mohou zorník poškodit. Když se dostane do brýlí sníh, vyklepejte ho opatrně, nikdy se ho nesnažte vyndat rukavicí ven. Poškrábali byste zorník a porušili speciální vrstvy. Při koupi dražších značkových brýlí nelitujte peněz za ochranný obal, je to dobrá prevence před poškozením při transportu.

Běh na lyžích je fyzicky namáhavý sport, při kterém spálíte spoustu kalorií, protože jste neustále v pohybu. Běžkové brýle musí pevně držet, dobře odvětrávat pot a chránit proti difúznímu světlu a UV záření.

Rady do batohu

Šedé či kouřové zorníky snižují okolní jas, osvěžují barvy, jsou ideální pro dlouhé slunečné dny.

Hnědé podtrhují kontrasty a detaily, jsou vhodné pro špatné světlené podmínky.

Žluté a zlaté jsou dobré pro lepší vnímání hloubky a vzdálenosti, zvyšují kontrast při mlze a difúzním světle.

Růžové zajišťují dobrou viditelnost při slabém světle, zvyšují kontrast a zlepšují viditelnost proti modrému a zelenému pozadí.

Reflexní vrstva zrcadlových zorníků odráží část světla a objekty se zdají tmavší, jsou vhodné pro vysokohorské zasněžené oblasti.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist