EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 03.04.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Brýle pro zimní sporty

Publikováno dne 21.10.2016 od Karolína Arnoštová

Základní funkce brýlí na sportování v přírodě je ochrana před ultrafialovými paprsky neboli UV zářením. Na nechráněné lidské oko má zhoubné účinky: způsobuje šedý zákal, nádory, degenerativní onemocnění oka a očního svalu.

Přežívá mylný názor, že UV filtr = tmavé sluneční brýle. To je základní chyba. UV filtr mohou mít i brýle s čirými zorníky, a naopak černé zrcadlovky nezaručují bezpečný úkryt před UV paprsky. Další součást slunečního světla je infračervené záření, které pociťujeme jako teplo, a viditelné světlo, které má nejdelší vlnovou délku. Běžné sluneční brýle ho propouštějí okolo 20%, což v našich podmínkách zcela stačí.

Na horách na oči číhají dvě nebezpečí. Za prvé vyšší míra UV záření. Je způsobená odrazem ultrafialových paprsků od sněžné plochy, protože sníh odráží až 85% UV paprsků, pro zajímavost voda pouhých 5-10%. Je to nebezpečné zvláště pro děti, které nemají ještě vyvinutou přirozenou ochranu oka. Následek vystavování se slunci na sněhu bez brýlí s UV filtrem je sněžná slepota provázená úpornou bolestí a zarudnutí očí, v některých případech končí zánětem spojivek. Proto horolezecké brýle mají ještě speciální kožené krytky ze stran, aby oko bylo skutečně chráněné.

Za druhé difúzní světlo. Zaviní, že sjezdovka plná boulí a nerovností vypadá úplně hladká a bezpečná. Tento optický klam odstraní speciálně zabarvené zorníky, které zlepšují kontrast povrchů. Kvalitní brýle na snowboard či sjezdové lyžování mají důkladný systém proti zamlžování, dvojitý či trojitý zorník, přičemž tlak mezi vnějším a vnitřním zorníkem může být vyrovnáván speciálním ventilem a zorníky potaženy protizmlžovací vrstvou. Brýle se obvykle zamlžují, když si je po dojezdu sundáte a nasadíte, až když se vlekem dopravíte zase nahoru na kopec. Přes rafinované technické vychytávky je nejúčinnější proti zamlžování jednoduchá rada: když sjezdujete, brýle nesnímejte z očí!

Rady při výběru zorníků a skel

  • Šedé či černé snižují okolní jas, osvěžují barvy
  • Hnědé podtrhují kontrasty a detaily, pro špatné světelné podmínky
  • Žluté a zlaté zvyšují kontrast při mlze, lepší vnímání vzdálenosti
  • Zrcadlově odráží část světla a objekty se zdají tmavší
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist