EIFFEL OPTIC E-SHOP VÝPRODEJ Pro ženy Pro muže
AKTUÁLNĚ 11.07.2020 - Pobočky jsou OTEVŘENY. Zobrazit otevírací dobu »
MENU

Brýle – nástroj vědců a umělců

Publikováno dne 18.09.2016 od Karolína Arnoštová

Brýle sehrály úlohu i v ostatních oblastech života – v technice, ve vzdělání, v literatuře, umění … Brýle ovlivňují také vzhled člověka a vzbuzují  úctu. Mají tedy význam i psychologický a sociologický. V mnoha starověkých dílech se dozvíte, že čtení vzdělává i baví. To že nacházíme objevy starobylých čoček zhotovených z čirého skla a křišťálu, dokazují odvěké úsilí lidí o hledání možností čtení a vzdělávání.

Nejstarší lupy

Nestarší lupy a brýle jsou známé již dlouhou dobu. Někteří vědci uvádějí, že se na jejich čočkách často nacházely otvory, kovové části nebo části z kůže, zřejmě tedy sloužily především jako zdoby. Nelze tak dokázat, jestli se používaly ke čtení jako brýle. Lessing například upozorňuje na D. A. Pinia, který když píše o slavném Nerově smaragdu, hovoří o jeho barvě a ne o jeho vlivu na zrak.

Mniši měli problémy se zrakem

Cicero si stěžuje, jako mnoho starších lidí, na své obtíže se zrakem. Problémy se zrakem činily také velké nesnáze v klášterech, běžně jimi trpěli mniši, kteří v nich žili. Nezabývali se pouze vírou a filozofií. Bylo mezi nimi mnoho významných básníků a vědců. Velmi významným dílem z tehdejší doby byl překlad „Pokladnice optiky“ od Aldhavense z roku 1240 do klášterní knihovny.

Došlo ke spojení vědomostí arabských teoretiků a zručných mnichů, kteří měli problémy se zrakem. V této době se používaly ke čtení kousky čirých křišťálů. Bohatí lidé používali brýle k reprezentačním cílům. Dokonalosti dosáhly lorňony a zdobné obroučky. Používaly se drahé materiály, jako zlato, stříbro, slonová kost a perleť.

Vzácné exponáty optických předmětů

Navštivte muzeum optiky Ernest Abblé. V muzeu naleznete mezi mnohými cennými německými exponáty například kolekce optiky z Jeny, kolekce R. Groeffa z Oberkochena a A. V. Pfunka. Velmi za¨jímavá je také sbírka dalekohledů a mikroskopů. 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist