Sledujte naši aktuální provozní dobu, jsme tu stále pro Vás. Zobrazit otevírací dobu »
Přijímáme zakázky, které budou hrazeny fakturou. více informací zde »

Astigmatismus

Publikováno dne 13.09.2016 od Karolína Arnoštová

Pokud máte zkreslený nebo zamlžený obraz na libovolnou vzdálenost, ale i pokud máte zcela ostré vidění, ale pociťujete bolest hlavy, únavu, mhouření či podráždění očí, může se u vás projevovat astigmatismus. Přítomnost této oční vady ověří oční prohlídka, včetně testu vidění do dálky i nablízko.


Astigmatismus je jedna z refrakčních vad, které způsobují nepřesné zaostření světla na sítnici. Vyskytuje se velmi často spolu s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.
Na předním povrchu oka je průzračná rohovka, skrz kterou se do oka dostává světlo. Rohovka vykonává asi čtyři pětiny refrakční práce oka. Čočka, která je umístěna za rohovkou, dále usměrňuje paprsky, aby došlo k jejich zaostření do místa nejostřejšího vidění, nazývaného žlutá skvrna. 


Normálně má rohovka hladký, pravidelný tvar ve všech směrech a světlo vcházející do oka se lomí stejně ve všech rovinách a směrech. Při astigmatismu je povrch rohovky zařiven v jedné rovině více než ve druhé. Zjednodušení si lze představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče, místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla. 

U koho se objevuje a jak je korigován

Astigmatismus je velmi častý. Někteří odborníci tvrdí, že téměř každý má určitý stupeň, a to často již od narození, který zůstává neměnný po celý život. V drtivé většině případů jeho hodnoty nejsou tak vysoké, aby způsobovaly jakékoliv obtíže.


Někdy učitelé ve škole a dokonce ani rodiče vůbec netuší, že astigmatismus může mít za následek špatné studijní výsledky. 

A proč jsou rohovky různě zakřiveny? Přesný důvod zůstává neznámý, třeba jao každý člověk nemá úplně rovné zuby. Ne všechny rohovky jsou dokonale tvarované, stupeň proměnlivosti určuje, zda budete potřebovat nějaké korekční pomůcky. Navíc sklon k astigmatismu je dědičný.

Váš oční odborník vám doporučí nosit brýle nebo kontaktní čočky. Skla, které jsou potřeba při astigatismu se nazývají torické a mají dodatečný parametr zvaný cylindr. Tato skla lomí světlo v jedné ose jinak než ve druhé a tím vyrovnávají nepravidelnost rohovky. 

Oční odborník provede pečlivé testo pro určení nejlepšího řešení.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Naše další stránky
TOPlist